artwork

Takımlar gerekli desteği göremiyor

2 sene önce

0

Ortağım Serdar Ekrem Şirin ile birlikte takımları ve yayıncıları takibe almıştık. O dönemde Riot’ın oluşturduğu ligden bir iki takımla ilgilenir olduk. Akabinde bir slot satın aldık ve Galakticos hikayesi başladı. Geleceğin uzay çağı olacağını bilerek kulübümüze Galakticos ismini koyduk ve uzay dilini benimseyerek astronot maskotu ile bütünleştirdik. İlk hedef sektöre ve kitleye yeni bir iletişim dili yaklaşımı ile kaliteli bir espor kulübü oluşturmaktı.  İlk yıllarda kadro ve yönetim kadrosunun oluşumu açısından acemiliklerimiz ile geçti ama ilk andan itibaren hem sosyal medya yaklaşımları ile hem de tanıtım videolarımız ve tasarımlarımız ile birlikte en sevilen takımlar arasına girdik. İlk kurulduğumuz yıl NASA’daki çalışan astronotlardan bile destek tweet’leri aldık. Sportif kadro yapılarımızı genişleterek 2. ve 3. oyun dallarında takımlar kurduk. Gelinen noktada Galakticos uzay çağı iletişimini benimseyen, astronot hikayesi ile gençlere ilham kaynağı olmaya çalışan, centilmen bir kulüp olma yolunda ilerliyor.

Yönetim kadro yapımızı olgunlaştırdıktan sonra kimliği olan, gençlere yatırım yapan bir kulüp yapısına büründük. Menajer ve koçlarımız tarafından seçilen ve yönetilen takımlarımızda en büyük hedefimiz kendine güvenen, asla pes etmeyen ve hep savaşan kadro yapılarının kurulmasıydı. 

Atatürk’ün tüm nesillere ışık tutan sözünde olduğu gibi bir esporcuda olması gereken ilk kriterler zeki, çevik ve ahlaklı olmasıdır. Tabii ki takım oyununa yatkın, kişiliği ve tarzı ile kendine güvenen oyun zekasına sahip gençlerin daha ön plana çıktığı ve özellikle strateji odaklı oyunlarda daha başarılı olduğu görülüyor.

Ülkemizin son yıllardaki ekonomik problemleri nedeniyle diğer ülkelere oranla daha az sponsorluk ve ekonomik destek bulan takımlarımız her ne kadar bu anlamda dünyadaki yarışa geride başlamış olsalar da şu ana kadar birçok oyun dalında kendilerini ispatlamış ve Türk oyuncularına sahip çıkıp onları desteklemiştir. Daha fazlasını yapmak ve tüm dünyada tanınır kulüpler haline gelmek en büyük hedefimiz olsa da, en büyük farklılıklar ekonomik ve ekonomik problemlerin sebebiyeti olan kadro ve yönetim kadrolarının eksik yapılanmasıdır. Bu konuda diğer ülkelerde ekosistemin en önemli noktası olan takımlar, ülkemizde maalesef gerekli desteği göremiyor.

Birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla oyuncu nüfusuna sahibiz. Büyük bir oyuncu kitlesine sahip olmamıza rağmen espor algısını henüz gerekli noktalara taşıyamadık. 30 milyonu aşkın oyuncu sayımız ile birlikte özellikle markaların ilgisini çektiğimiz noktada büyüme çarpanlarımız katlanarak devam edecek. Oyun oynayan kitle espor takımlarının farkına varıp bu takımları tutmaya başladığı zaman birçok spor kulübünden daha fazla seyirciye sahip espor takımları olacak. Esporun basketbolu geçtiği artık kabul görüyor, futbolu geçeceği günlere şimdiden sıkı hazırlanmamız ve çok çalışmamız gerekecek.  

Espor büyümeye devam edecek. Futbola gün içinde 90 dakikanızı harcayıp 1 gol olur mu diye beklemektense karşılaşmanın hemen başında heyecan fırtınasına dahil olabileceğiniz ve ortalama yarım saatte tamamlanan maçlar nedeniyle espor takipçileri için çok zevkli bir içerik. Tüm oyun severlere espor içeriklerini de takip etmelerini öneririm.

Murat Tayhan

Galakticos Kurucu Ortağı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...