“Takdir edilmek paradan daha kıymetli”

İstanbul dışı sayfalarımızın bu sayımızdaki konuğu Mavi Kalem Dijital Reklam Ajansı oldu. Gaziantep’te faaliyet gösteren ajansı daha yakından tanıyarak verdiği hizmetleri dinledik.

2015 yılında kurulan Mavi Kalem Dijital Reklam Ajansı, Gaziantep başta olmak üzere birçok ilde iş yapmış, iş birliktelikleri kurmuş ve birçok kaliteli reklam çalışmasına imzasını atmış dijital bir reklam ajansı. Mavi Kalem Dijital Reklam Ajansı Kurucusu Mehmet Yıldırım’a merak ettiklerimizi sorduk.

Burak Becan Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Mehmet Yıldırım Bizim sektörümüz oldukça acımasız da olsa elimizden gelenin en iyisini yapmaktan hiçbir zaman vazgeçmedik. Bizimle çalışan markaların reklam konusunda tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçlü bir ekibimiz var. E-ticaret, web tasarım, grafik tasarım, ambalaj tasarımları, katalog tasarımları, ürün çekimleri ve sosyal medya tasarımları başlıca hizmetlerimizden…

Sosyal medyadan bizi takip edenler ne kadar şeffaf olduğumuzu bilirler. Yaptığımız tüm işleri gurur duyacağımız hale getirip takipçilerimizle paylaşıyoruz. Bizim için paradan daha kıymetli bir şey varsa, o da
takdir edilmektir…

Burak Becan Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Mehmet Yıldırım Aslında beraber çalıştığımız firmaların, markalaşma sürecindeki her aşamada yanlarındayız. Bunu sağlayan ise aramızdaki samimiyet ve güven duygusudur. Biz istiyoruz ki bir müşterimizin reklamla alakalı bir şeye ihtiyacı olduğunda bizi arayarak tek telefonla tüm sorunlarını çözsün. İşte bu bizim ayrıcalığımızdır.

Firmalarla yapılan ilk toplantımızda aslında onlar farkında olmadan markanın analizini yapıp reklam stratejisini oluşturuyoruz. Yapılan bu marka danışmanlığı beraberinde kurumsal kimlik oluşturulması, web sitesi, ürün çekimleri, katalog tasarımları, açık hava reklamları ve sosyal medya tasarımları gibi daha birçok hizmeti getiriyor. Ajansımız tanıtım filmi, tabela, totem gibi uzmanlık alanımızın dışındaki işlerde proje bazlı  olarak kişi ve kurumlarla çalışıyor.

Burak Becan Ajansınız Gaziantep’te yer alıyor. Gaziantep’teki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Mehmet Yıldırım Bu konuda bizim için avantaj ya da dezavantaj söz konusu değil; Evet ajansımızın merkezi Gaziantep ama İstanbul dahil olmak üzere Türkiye’nin çoğu ilindeki firmalarla halen çalışmaya devam etmekteyiz. Bu bizi mutlu ediyor. İstanbul’daki firmalar bizi internetten bulup aradıkları zaman hep bir tedirgin yaklaşıyorlar. İşte tam bu noktada biz değil referanslarımız, yaptığımız işler konuşuyor. Hizmet sektörü için mesafelerin bir önemi olmadığı gibi tasarımında dili yoktur.

Biz herkesle çalışabiliriz. Yurt içi ve yurt dışı piyasasında çok sayıda ambalajlarını tasarladığımız ürünler boy gösteriyor. Yaptığımız Kurumsal ve e-ticaret sitelerine yüzlerce kullanıcı giriş yapıyor. Aynı zamanda Almanya’da geliştirdiğimiz iş ortaklığı sayesinde oradaki firmalarla da çalışıyoruz. Uzun zamanlar çalışıp ama yüzünü görmediğimiz müşterilerimiz var ama sorun değil, biz tüm müşterilerimizi
çok seviyoruz 🙂

Burak Becan Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Mehmet Yıldırım Sürekli gelişmek ve geliştirmek zorunda olduğumuz, dijital bir çağda yaşıyoruz. Rekabet edebilecek kapasitede olduğumuzu biliyoruz ama bunun yeterli gelmeyeceğini biliyoruz. İnsan kaynaklarımız sürekli büyüyor, işlerimizin kapasitesi artıyor. Bu da bize daha fazla çalışma heyecanı veriyor. O zaman durmak yok yola devam…

Burak Becan Mavi Kalem Dijital Reklam Ajansı olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Mehmet Yıldırım Bizim sektör için çalışan bulmak gerçekten zor ama oluşan kemik kadromuzdan oldukça memnunuz. İşe alırken aradığımız tek kriter ise istekli olması. Bizim işimiz zor ve bu iş aşkla yapılır, gelen arkadaş aşıksa gerisini biz hallederiz 🙂

Burak Becan Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek?

Mehmet Yıldırım Maalesef pandemi dönemi çok insanı üzdü, çok sektörü sendeledi. Bizim işlerimiz genelde uzun soluklu projeler oluyor, o yüzden biz çok etkilenmedik. Sokağa çıkma yasaklarında ekibimiz evden çalışmaya devam etti. Bizim için önemli olan bu zor dönemde hiçbir müşterimizi mağdur etmemekti. Onu da başardık çok şükür. Pandemi döneminde kapanan/duran işletmeler olduğu gibi yeni iş kapıları açıldı. Müşteri portföyümüze sağlık  sektöründen firmalar eklendi.

“Biz her koşulda hem müşterilerimizin hemde ülkemizin yanındayız.” mesajını en güzel şekilde verdik…

Burak Becan Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Mehmet Yıldırım Ajansımız her zaman işleri, müşterileri, dostları katlayarak devam etti. Bundan sonrası için de öyle olacak. Biz beraber büyümeye alıştık. Sınırları zorlayıp ne kadar büyüyebildiğimizi ve markalarımızı ne kadar büyütebildiğimizi görmek için sabırsızlıkla çalışmaya devam edeceğiz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.