Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu

Bu sene özel bir sene… Türkiye pazarlama iletişimi dünyası için çok önemli bir adım attık, tüm sektör dernekleri el ele vererek sektörümüz adına çalışıyoruz.

Sektörümüzün büyüklüğünü doğru ölçmek hepimizin en büyük amacı. Doğru ölçümleme, yerli ve yabancı yatırımlar, medya kuruluşları, medya ajansları ve reklamverenler açısından çok önemli, büt.elerin doğru yönlendirilmesi için en kritik noktalarından biri.

Bildiğiniz üzere; Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu, Reklamcılar Derneği tarafından on yıllardır hazırlanıyor ve yayınlanıyor; veriler temelde üyemiz olan medya planlama ve satın alma şirketleri tarafından sağlanıyor. Son 2 senedir veri bazımızı genişleterek RTÜK, RVD, ARVAK, IAB, MMA gibi tüm paydaşlarla beraber çalışmaya başladık, veriyi bütünleştirme sürecini de Deloitte ile gerçekleştiriyorduk. Eş zamanlı olarak IAB, ARVAK ve MMA de kendi mecraları özelinde kendi metodolojileri ile hazırladıkları raporlarını paylaşıyorlardı.

Bu sene ise çok önemli bir girişimde bulunduk ve 2019 itibarıyla medya yatırımlarını tüm sektör dernekleri olarak ortak bir çalışmayla açıklamaya karar verdik. RD, RVD, IAB, ARVAK, URYAD ve MMA olarak aynı masada Deloitte ile birlikte uzun uzun çalıştık, raporun metodolojisini ideal formata getirmek için hala da çalışıyoruz. Eylül ayı içinde 2019 ilk 6 ay raporunu açıkladıktan sonra da çalışmalarımız devam ediyor olacak.

Kurumsallaşmak, Türkiye pazarlama sektörü olarak birbirimize sonsuz desteğimizi ve iş birliğimizi göstermek en büyük gayelerimizden; hedefimiz sektörü beraberce büyütmek. Bu noktada RVD, IAB, ARVAK, URYAD ve MMA’e iş birlikleri için tekrar çok teşekkür ederim. Türkiye Tahmini Medya ve Reklam Raporu, bugüne kadar sektördeki tüm gelişmeleri ve değişimleri açıklıkla paylaşan, Türkiye pazarlama sektörü adına adeta bir iletişim pusulası oldu ve olmaya da devam edecek…

Banun Erkıran

Reklamcılar Derneği Medya Asbaşkanı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 92. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.