Süreç dijitalleşme hızımızı doğruladı

Pandemi ile hızlanan dijitalleşme trendine geçmişten günümüze yaptığımız yatırımlarla hazır durumdaydık. Dolayısıyla süreç sadece bizi hızlandırmış ve doğrulamış oldu.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yeni raporunda elektrikli araçlar, teknolojik ve kurumsal inovasyonu sağlayacak ekonomilerin yükseleceği açıkça ortaya kondu. Aynı zamanda Statista verileri bize 2018-2022 yılları arasında Türkiye’nin perakende e-ticaret satışlarının yıllık %12 büyüyeceğinin sinyallerini verdi. Pandemi ile birlikte bu rakamın tırmanış trendine girdiğini gördük. Yakalanan ivme ülkemizi; Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Meksika ile e-ticarette en yüksek büyüme oranına sahip ilk 5 ülke konumuna yükseltti. Türkiye 2019 yılında rekor kırarak e-ticaret hacmini 136 milyar lira seviyesine çıkarttı. 2019 yılı e-ticaret tutarının %85’i yurt içi, %9’u diğer ülkelerin ülkemiz e-ticaret sitelerinden yaptığı, %6’sı ise yurt dışı sitelerden yapılan alışverişlerden oluştu. Dünyada sosyal medya platformlarından online satış yıllık %93 büyüdü. E-ticaretin güvenli ve mobil alışveriş etrafında şekillendiğini söyleyebiliriz. Yeni teknolojiler, hızlı işlem tamamlama imkanları ve hızlı teslimat ihtiyacı bu gelişmeleri tetikliyor.

DHL Express olarak bu hızlı devinime ayak uydurarak birçok yeniliği bünyemize kattık. Satış personelimize “Hiç Satmadığın Gibi Sat” (SLNB) dedik. Bununla satış ekiplerinin rekabette açık bir avantaj elde etmesi için gereken yeni bilgi ve becerileri öğretmeyi amaçladık. VISTA (Yoldaki Kargonun Varıştan Önce Görünürlüğü) sayesinde çalışanlarımız ile teknoloji arasında uzun vadeli başarımızda kilit rol oynayacak bir bağlantı yarattık. DHL Express olarak rota ve durak optimizasyonunu destekleyen sistem geliştirerek süreçlerimizi optimize ettik. SMARTR İK uygulamamız ile tüm DHL Express çalışanlarını global bir ağ sayesinde meslektaşları ile buluşturabiliyoruz. Bu sayede halihazırda meslekleri ve dilleri nedeniyle bilgi almak üzere dijital olarak erişilemeyen saha çalışanlarına ulaşabiliyoruz. Yine yakında hayata geçecek bir başka teknoloji yatırımımız olan TALEO sayesinde iş ilanları, işe alım onayı, video görüşme gibi yeni işe alım araçları ve otomasyon sunan tam olarak entegre bir platform yarattık.

 

Ferhat Öçsel

DHL Express Türkiye, Ticari Birimlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.