Starbucks’ın Noel reklamı Twitter’da tartışma yarattı

Starbucks’ın Noel reklamı; farklı yaş gruplarından, ırklardan ve cinsiyetlerden insanlara yer vererek bugünlerde en çok gündemde olan konulardan biri olan çeşitliliğe gönderme yapıyor.

Starbucks’ın Noel reklamı çeşitlilik temasına gönderme yapıyor.

Noel’e özel hazırlanan filmin sonunda ele ele tutuşan lezbiyen bir çifti görüyoruz. İşte bu görüntüler ve ayrıca çeşitlilik temasının bardak illüstrasyonlarında da yer alması tüketicilerin bir kısmını tarafından olumlu karşılansa da bir kısmını rahatsız etti. Bu reklam filmiyle çeşitliliği ve farklılığı kutlayan Starbucks, daha kapsayıcı olmayı hedeflese de pek fazla açık görüşlü olmayan müşterileri tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Hem Starbuck’ın Noel yeniliklerini hem de LGBTİ konularını takip eden kullanıcılar  hemen bardaklardaki göndermeyi fark etti; ancak kalan müşterilerin büyük bir kısmı muhtemelen bunu fark etmedi bile. Ancak bunu fark eden ve böyle bir göndermeden hoşlanmayan bir Twitter kullanıcısı İncil’den alıntı yaparak markayı eleştirdi; başka biri de #BoycottStarbucks hashtag’i ile videodan görüntüler paylaştı.

En son, Apple da çeşitlilik konusu ile gündeme gelmişti. Apple’ın ilk Kapsama ve Çeşitlilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Denise Young Smith, bir ay önce katıldığı bir konferansta yaptığı bir açıklamadan sonra gelen tepkiler üzerine 1 yıldan daha az bir süre yürüttüğü görevinden ayrılıyor. Haberin detaylarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.