Starbucks’ın “hayat değiştiren” kampanyası

Starbucks, dört yıldır düzenlenen Reklamcılıkta Çeşitlilik Ödülü’nün kazanan kampanyasında hayatındaki yeni isimlerini deneyen bir trans kişinin hikayesini anlatıyor. 

Eli Vasiliou, Richard Peretti, Giulia Frassine, Anny Heyden ve Matt Gray tarafından yaratılan reklam, Nicolas Jack Davies tarafından Sweetshop aracılığıyla yönetildi.

2 Şubat Pazar günü başlatılan reklam, transseksüel kişilerin ve cinsiyet çeşitliliği olan kişilerin yeni isimlerini halka açık alanlarda kullandıkları anları gözler önüne getiriyor.

“#whatsyourname” (Senin adın ne?) sloganıyla tanıtılan reklam, hayatında sürekli kullandığı isimlerden başka bir isme geçiş yaparken trans bireyin karşılaştığı zorluklarlı gözler önüne seriyor. Trans karakter James’i izliyor ve insanların onu doğum adı Jemma ile aramaya devam etmesini izliyoruz.

Hikaye, bir Starbucks mağazasına girdiğinde ve ilk kez gerçek adını halka açık kullanarak bir kahve sipariş ettiğinde sona eriyor. Barista, kahve fincanına yazılan “James” i çağırdığında, bu bir kabul ve tanınma anı olmuş oluyor.

Çalışma, bazı transseksüel YouTuber’ların gerçek hayat hikayelerinden ilham aldı. Filmin yanı sıra Starbucks, cinsiyet çeşitliliği olan çocukları, gençleri ve ailelerini destekleyen ve yardım için en az 100.000 £ toplamayı hedefleyen Mermaids ile ortaklık yapıyor.

Sınırlı sayıda denizkızı kurabiyeleri ABD’de 975’ten fazla Starbucks mağazasında satılacak ve her satışın bir kısmı genç trans insanlar ve aileleri için yardım hizmetlerini genişletecek. Buna ek olarak, isimlerin arkasındaki öyküleri anlatan transseksüel insanların hareketli portreleri hikayeleri, talep üzerine dijital video aracılığıyla ve mağazalarda ekranlarda yayınlanacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.