Spotify EMEA Başkan Yardımcısı Marco Bertozzi’den ofise dönme çağrısı

Spotify’danMarco Bertozzi, ofisler ve evden çalışma hakkındaki görüşlerini kişisel blogundan yayınladı. Bertozzi, evden çalışmanın zorluklarına ve ofislerde çalışmanın gerekliliğine dair görüşlerini paylaştı. İşte o yazıdan bölümler…

“Ofislere ihtiyacımız var. Kariyerimin geri kalanında evden çalışmaya dayanamıyorum. Ofis ortamından çok şey öğrendik. Sadece çalışma uygulamalarını daha rahat hale getirmemiz gerekiyor.

Ofise geri dönmek istiyorum. Kendi adıma konuşuyorum, meslektaşlarım için değil. Google’ın, personelin Temmuz 2021’e kadar evden çalışabileceğini duyurması, ofis kültürünün sona ermesiyle ilgili tartışmaları yeniden alevlendirecek ve bu durum açıkçası beni biraz üzüyor.

Ofis ortamından çoğu zaman sıkıldık. Elbette mükemmel değildi ve bazı dezavantajları da vardı, ancak genel olarak, ofis ortamı gerçekten işe yarıyordu. Hayatlarımızı bir odada bir yerde küçük ekrana bakarak geçirmek istemiyoruz ve çoğu zaman yalnız kalmak istemiyoruz.

 “Ofis değil” kültürüne dön

Şirketler para biriktirmek isteyebilir. Ofis maliyetleri, toplam gelirlerinin okyanusundaki küçük bir düşüş. Peki neyin değişmesi gerekiyor? Evden yapılan işi ofiste işe göre optimize etmemiz gerekiyor.

Covid-19 öncesi birçok insan işe gidip gelmekten şikayetçiydi. Evden sağlıklı olarak çalışabilirler mi? Hepimizi neyin etkilediğini görememişlerdi, ama belki de sorunun işe gidip gelme olduğunu anlamışlardı. Her gün seyahat saatlerinde harcanan zaman, gecikmeler, iptaller, katılık. Belki de ihtiyaçları olan şey esneklikti. Çok katı olmayan bir başlangıç ​​zamanı veya haftada birkaç gün evden çalışabilmek onlara – ve hepimize – çok yardımcı olabilirdi.

Bana göre, geçişin gerçekleşmesi gereken yer burasıdır – daha az katılık, daha fazla güven, ancak ihtiyaç duyduğumuzda her zaman bir araya gelme ve bir araya gelmeyi dört gözle bekleyebilme becerisi…

Bazıları çevrimiçi kavramının ne kadar güçlü olduğunu iddia ediyor. Ancak ister etkinlikler, toplantılar, konserler, buluşmalar olsun, tüm çevrimiçi toplulukların kendileri için “gerçek” bir durumu vardır.

Hepsinin gerçek dünyada bazı destek mekanizmaları vardır. Örneğin yarın Londra’ya gidebileceğimi ve meslektaşlarımla buluşabileceğimi bilseydim ev işlerinden daha çok zevk alırdım. Önümüzdeki Pazartesi İtalya’daki ekibi bizzat görebilseydim, işe erken gidip gelmeyi daha fazla önleyen bu video konferans görüşmesinden keyif alırdım.

Kariyerimin geri kalanında boş bir odada bilgisayarıma bakmayı kesinlikle istemiyorum. Bu, benim için hiç hoş değil ve “boş odanızda işinizi yürütmek için nasıl başarılı olunacağı” hakkında bir sonraki kitabını satan herkes burada kendileri için kısa bir eleştiri bulacaktır.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.