Spotify 2020 ilk çeyrek kazancını yayınladı: Şirket için işler iyi görünüyor

Dünyanın en büyük müzik akışı servisi Spotify, 2020 ilk çeyrek kazancını yayınladı. İşler şirket için iyi görünüyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle bir çok insan evinde kendini karantinaya almış durumda. Bu durum müzik dinleme ihtiyacını ve kullanımını artırırken, bu iş en çok Spotify’a yaramış gözüküyor.

COVID-19 salgını birçok şirketi olumsuz olarak etkileyip kayıplara yol açmasına rağmen, Spotify, ilk çeyrek için “tüm büyük metrikler için tahminlerin karşıladığını hatta aşıldığını” açıkladı.

İşte açıklamanın önemli noktaları:

Aylık aktif kullanıcılar, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 31 artışla 286 milyona yükseldi.
Reklam destekli aylık aktif kullanıcılar, ilk çeyrek sonunda yıllık% 32 artışla 163 milyona ulaştı.
Premium aboneler ilk çeyrek sonunda yıllık % 31 artışla 130 milyon oldu.
Toplam 1. çeyrek geliri, geçen yılın aynı dönemine göre % 22 artışla 1.848 milyar € (yaklaşık 2 milyar $) oldu.
Birinci çeyrekte prim geliri yıllık% 23 artışla 1.7 milyar € (yaklaşık 1.8 milyar $) oldu.
Kullanıcı başına ortalama gelir, ilk çeyrekte 4,42 € oldu. (geçen yıla göre% 6 düşüş.)
Spotify’ın kullanıcı başına ortalama geliri bir önceki yıla göre düşürmesinin ana nedeni, “bu düşüşün önemli bir kısmının, 4. çeyreğe göre daha uzun ücretsiz denemelerin sürdürülmesi ve ilk çeyrekte ek alımın sağlanmasıydı”. Spotify, ücretsiz denemelerin etkisi hariç tutulduğunda, kullanıcı başına ortalama gelirin “ürün ve coğrafyadaki sürekli değişimler” nedeniyle yıldan yıla% 4 azalacağını söyledi.

Spotify ayrıca, COVID-19 pandemisinin ve bunun sonucunda ortaya çıkan karantina sürecinin, insanların hizmetlerini dinlediklerindeki etkilerini belirterek, “şaşırtıcı değil. Arabada, mobil ve web platformlarında kullanımın düştüğünü gördük (bazı durumlarda çift hane ). Ancak, TV ve oyun konsolları aracılığıyla kullanıcılar aynı dönemde % 50’yi aşan bir oranda büyüdü. ” Dedi.

Son olarak, Spotify “Tam Yıl 2020 Kılavuzu”nu yineledi. Şirket, yıl sonuna kadar 328 milyondan 348 milyon aylık aktif kullanıcıla ve 143 milyon ila 153 milyon premium ücretli aboneye ulaşmanın yolunda olduğunu söyledi.

Spotify’ın gözden geçirdiği tek ölçüm toplam gelirdir. Şirket şimdi, 8.08 milyar € ‘dan 8.48 milyar €’ ya (8.6 milyar $ – 9.2 milyar $) düşerek 7.65 milyar € ile 8.05 milyar € (8.3 milyar $ ila 8.6 milyar $) arasında geleceğini umuyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.