Spor analizinde global iş birliği

Türkiye’nin ilk futbol analiz ve istatistik şirketi FSTATS, Türkiye’deki faaliyetlerinde gücünü STATS ile birleştirdi. Dünya çapında faaliyet gösteren STATS’ın Türkiye hakları, bundan böyle FSTATS’ta olacak.

Escort Teknoloji Grup markalarından biri olan FSTATS, spor karşılaşmalarının ve sporcuların performanslarını sayısal kriterlerde değerlendirecek bir veri sistemi kurmak üzere, yüzde 100 yerli sermaye ile 2003 yılının başlarında kuruldu. FSTATS, 2004 senesinin başında Süper Lig futbol karşılaşmalarının detaylı istatistiklerini, iş ortaklarına raporlamaya başladı.

FSTATS, spor karşılaşmaları esnasında bir sporcunun ve/veya takımının saha içerisindeki her hareketini sayısal veriye çevirerek ve bu verileri anlık olarak paylaşıyor. Maç grafik operasyonları, maç merkezleri ve futbol takımları için analiz servisleri sağlayan FSTATS, bundan böyle STATS’ın global bilgisiyle, Türkiye’de iş ortaklarına hizmet sunacak.

FSTATS’ın kurucusu ve CEO’su Mehmet Selçuk Ergin, FSTATS ile STATS’ın Türkiye’de güçlerini birleştirmesini, “Yerel ve global bazda dünyanın en birleştirici unsurlarından biri de spor karşılaşmaları. Günden güne büyüyen bu devasa endüstri, ciddi bir veri analizi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu segmentte dünyanın lider markalarından STATS ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin, Türk sporu özelindeki veri analizine gerçek anlamda katkı sağlayacağına inanıyoruz. FSTATS’ın lokal deneyimini STATS’ın global deneyimiyle harmanlamayı bu anlamda çok önemsiyoruz” diye değerlendirdi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.