Sponsorluk değeri en yüksek futbolcu Neymar

Dünya Kupası’nın ilk üç haftasında elde edilen verilere göre, Brezilya’nın sakatlanarak turnuvayı kapatan futbolcusu Neymar, en çok konuşulan ve sponsorluk değeri en yüksek futbolcu oldu. MediaCom’un Business Science ekibinin yaptığı araştırma hakkında konuşan iş geliştirme bilimi direktörü Neil Charles,  “Proje oyuncunun sponsorlar için değerini daha iyi bir biçimde değerlendirilmek için başlatıldı” ifadesini kullandı. Futbolcunun performansının yanı sıra TV izlenme oranlarının da öne çıktığı kaydedildi. İngiltere’de yapılan araştırmada İngiliz iki futbolcu, Wayne Rooney ve Glen Johnson, takımlarının kötü performansına rağmen en değerli 30 oyuncu arasında yer aldı.

Araştırmada Neymar’ı Alman orta saha oyuncuları Thomas Muller ve Toni Kroos takip ederken hücum oyuncularının gol, asist ve pas oranları önemli bir kıstas olurken, kalecilerin yaptıkları dikkat çekici kurtarışlar da değerlendirmede yer aldı. Sports marketing ajansı Fast Track’ten Jon Wyatt da, “Bir sporcunun performans verileri ve TV’den izlenme oranları potansiyel değerini veriyor. Fakat bu sadece başlangıç, Twitter üzerinde gönderilen Dünya Kupası hashtag’lerini analiz eden bir sistemimiz var, insanların hangi oyuncuyu olumlu ya da olumsuz konuştuğunu buluyoruz. Mesela Neymar sakatlandı ama hala en çok konuşulan isim” dedi.

Dünya Kupası takip araştırması: İngiltere’de doğal olarak en çok takip edilen ve TV’den izlenen takım İngiltere olurken, Brezilya ve İspanya onu takip etti. (Soldaki grafik) En çok takip edilen futbolcu da Neymar, Müller ve Kroos oldu.

Öte yandan MediaCom yaptığı araştırmada Dünya Kupası’ndaki sponsorların değerleri de değerlendirmeye alındı. Araştırmaya göre, Nike TV, radyo, outdoor ve press’e Adidas’tan 3 kat fazla reklam harcaması yaptı. Buna rağmen bu harcamanın geri dönüşü sosyal medyada sadece yüzde 1’lik bir avantaja karşılık geldi.

Marka bazında Dünya Kupası’nın ve İngiltere ulusal takımının reklama en çok harcama yapan markalar sırasıyla McDonald’s, Nivea, Vauxhall, Mars, Hyundai ve Coca Cola oldu. (Soldaki grafik). En çok konuşulan markalarsa sırasıyla Coca Cola, Nike, Adidas, Sony ve McDonald’s oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.