‘Spirit of Istanbul’, Türkiye tanıtımına katkıda bulunacak

Zorlu Center, Türkiye tanıtımına ve İstanbul’un turizm potansiyeline artı değer katacak bir projeye imza attı.  Zorlu Center PSM’nin yerli ve yabancı turistlere yönelik gösterisi “Spirit of Istanbul” 7 Ağustos tarihinden itibaren Zorlu Center PSM Drama Sahnesi’nde izleyiciyle buluşuyor.

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi ve Zorlu Center AVM öncülüğünde geliştirilen, coğrafyamızın kültür ve tarihini bir dans gösterisiyle sunan “Spirit of Istanbul”un Perşembe akşamı gerçekleştirilen tanıtım gösterimine, turizm sektörünün önde gelen isimleri katıldı.

Gecede Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu gösteri hakkındaki görüşlerini “Bugün burada çok değerli bir işbirliğinin ilk adımını kutlamak için bir araya geldik. Zorlu Center İstanbul’un ve ülkemizin tanıtımı konusunda çok önemli bir rol oynamaya başlarken inanıyoruz ki, İstanbul’un turist potansiyelini artıracak, ülkemizin döviz girdilerine de önemli bir katkı sağlayacak. Projenin en başından beri ülkemizin tanıtımı için bir araç olarak gördüğümüz Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi ve Alışveriş Merkezi’mizi siz değerli turizmcilerimizin hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde ifade etti.

Zorlu Center PSM Genel Müdürü Ray Cullom ise proje ile ilgili olarak şunları söyledi; “PSM olarak, Türkiye’deki sanatseverleri performans sanatının farklı dallarıyla, dünyaca ünlü Broadway müzikalleri ile buluşturduk. Şimdi ise Türkiye’yi ziyarete gelen yabancı misafirlerimizi Türk etnik kültürü, gelenek ve görenekleri, müziği ve danslarıyla bir araya getirmeyi hedefledik. Onlara, efsanelere konu olan Anadolu tarihi ve kültürünü göz alıcı bir dans şovuyla sunuyoruz. Bu gece 40 kişilik bir performans ekibi ve Zorlu Center PSM prodüksiyon ekibinde kostümden makyaja, teknikten kreatife bu projeye gönül veren onlarca kişinin büyük bir özveriyle, çok çalışarak ortaya çıkardığı bir dans şovu izleyeceğiz.”

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy ise gösteri ile ilgili “İstanbul’u ziyaret eden konuklarımız dünyaca ünlü gösterilere ev sahipliği yapacak olan Zorlu Center PSM’de sahnelenecek gösteriler sayesinde de modern salonlarla kültürel anlamda uluslararası arenada yer aldığımızı görecekler. Biz Türkiye’ye gelen konuklarımızın bizi zaman zaman hatırlamasını değil hiç unutmamasını istiyoruz. Umuyorum ki, burada izleyecekleri gösteriler de unutulmayacak anıları arasına girecektir” şeklinde açıklamada bulundu.

16 farklı kostüm, 40 dansçı…

Her birinin hazırlığı 8 ay süren 4 özel gösteriden oluşan “Spirit of Istanbul”un final hali 4 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktı. Gösteri İstanbul’u ziyaret eden turistlerle ve sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

40 dansçı, 2 kostüm tasarımcısı, 2 ışık tasarımcısı 2 ışık teknisyeni, 3 besteci ve aranjör, 2 tonmaister, 4 kişilik sahne arkası ekibi, 4 yönetici, 8 koreograf, 6 eğitmen ve 80 kişilik orkestradan oluşan ekibi, F5 dekorasyon ekibi ve Zorlu Center PSM prodüksiyon ekibinin çalışmaları sonucunda ortaya çıkan gösteride 50 metrekarelik LED ekran önünde özel hazırlanmış video görselleri kullanılıyor.  5+1 ses sistemi, video maping ve özel ışık tasarımlarıyla zenginleştirilen gösteride 16 farklı kostüm tasarımı yer alıyor.

Dans, müzik, ritim ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerinde eğitim almış 40 sanatçının yer aldığı “Spirit of Istanbul”, sahne sanatlarının bir bütün olduğu düşüncesinden yola çıkıyor.  Anadolu’nun 7 ayrı yöresi, Kafkaslar, Balkanlar, Asya ile Mezopotamya Bölgelerinden karakteristik dans adımları ile modern dans ve baleyi birleştiren “Spirit of Istanbul”un müzikleri aranje edilmiş anonim eserler ve bu gösteriye özel bestelerden oluşuyor. Müzikler etnik sazlar ve perküsyonlarla desteklenerek, izleyiciyi benzersiz bir deneyime sürüklüyor.

“Spirit of Istanbul” 7 Ağustos tarihinden itibaren Zorlu Center PSM Drama Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak ve sezon boyunca yerli-yabancı turistleri büyüleyecek. Gösterinin biletleri Zorlu Center PSM gişelerinden ve www.zorlucenterpsm.com web sitesinden satışa sunulacak.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.