SpaceX ilk insanlı uzay mekiğini uzay istasyonuna fırlattı

İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX’in, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığıyla dünya yörüngesine gönderdiği ilk insanlı uzay aracı başarıyla fırlatıldı. NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götüren Crew Dragon adlı uzay aracı ile özel sektör ilk kez uzaya insanlı bir araç göndermiş oldu.

Girişimci Elon Musk’ın kurduğu SpaceX’in geliştirdiği uzay aracı Dragon’un Falcon 9 roketi, Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatıldı .’Launch America’ isimli görev ile NASA 9 yıl sonra ilk defa ABD topraklarından uzaya astronot göndermiş oldu.

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX’in sosyal medya hesapları başta olmak üzere birçok Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden uzay mekiğinin fırlatışı anını izledi.

Başarı ile gerçekleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yeniden kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk neticesinde, NASA’nın dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermek için her seferinde Rusya’ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

Fırlatılan kapsül Dragon’un, UUİ’ye, astronotların yardımına ihtiyaç duymadan otomatik olarak kenetlendiği belirtildi. Kenetlenmenin, Çin-Moğolistan sınırından 422 kilometre yükseklikte gerçekleştiği belirtildi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.