Sosyal medyada neyi, neden, nasıl paylaşıyoruz?

[email protected] ve SurveyMonkey, sosyal medya kullanıcılarının neyi, neden ve nasıl paylaştıklarını incelemek için bir araya geldi.

16 ülkede  6,500’den fazla kişinin sosyal medya hesapları ile katıldığı ve SurveyMonkey ve [email protected]’nin yönetiminde gerçekleşen online anketle, eğlendirici ve aydınlatıcı sonuçlara ulaşıldı. Ankete katılanlar, sosyal medyada herhangi bir içerik paylaşma arzularını en fazla tetikleyen sebep ve sorunları dile getirdi.

Brezilya, Fransa, Almanya, Meksika, Polonya, Rusya, Güney Afrika, İngiltere Amerika, Endonezya, Japonya, Kore ve Singapur’dan kullanıcıların katıldığı anket, Türkiye’de 409 kişilik örnekleme grubu ile gerçekleştirildi. Ankete katılan kişilerin %51’ini kadın, %49’unu ise erkek sosyal medya kullanıcıları oluşturdu.

Sosyal medyada içerik paylaşmamıza sebep olan en önemli faktör: Duygusal Sebepler

Katılımcıların %13’ü paylaştıkları içeriklerin kişiliklerini tanımladığını düşünüyor. Bu sonuç daha çok geleneklerin hala güçlü bir rol oynadığı  Hong Kong (%24), Çin (%22), Polonya (%20), Türkiye(%18) ve Japonya (%15) gibi ülkelerdeki kullanıcılar için geçerli. Katılımcıların %36’sı ise bir düşünceyi desteklemek veya bir sorunu gündeme taşımak için içerik paylaşıyor.

Buna karşın, anketin yapıldığı ülkelerin neredeyse yarısında (%49), sosyal medya kullanıcıları faydalı ve düşünceli olmak adına içerik paylaşıyor. Çin’de ise katılımcıların %30’unun kendilerini en yaratıcı hissettikleri an, sosyal medyada paylaşım yaptıkları zamanlar.

Paylaşılan içerikler genellikle, aynı zamanda hem eğlenceli hem eğitici olanlar

Sanal ortamda eğlendirerek eğitmek ise ne paylaşıldığı konusunda başı çekiyor.

Eğitici içeriklerin paylaşımı, gelişmiş ülkelerde daha yüksek oranda görülürken(%43) gelişmekte olan ülkelerde komik ve eğlendirici içerikler daha popüler (%40).

Endonezya ve Meksika %68 ve %58 gibi yüksek oranlarla, eğitici içeriğin en çok paylaşıldığı ülkeler. Hong Kong ise, %52’lik oranla, komik içerikler paylaşımında tüm dünyada başı çekiyor. Hong Kong’u İngiltere (%44), Japonya (%43), ve Polonya (%43) izliyor.

Kullanıcılar içeriğin kaynağıyla değil, ilginç olup olmadığıyla ilgileniyor

10 katılımcıdan 4’ü (%40) ilginç olduğu sürece paylaşılan içeriğin kaynağının çok önemli olmadığını belirtiyor.

Paylaşımlarda içeriğin miktarları da önemli rol oynamıyor. Anketi yapanların yalnızca %7’si çok yoğun içeriğin enteresan olduğundan bahsediyor.

Bir ülkede basın ve kendini ifade özgürlüğü kısıtlamaları olması, kullanıcıların güveneceği kaynaklar üzerinde büyük rol oynuyor. Asya’da kişilerin %27’si istikrarlı medya organlarından alınmış içerikleri kendi bakış açılarını paylaşmak için kullanırken, Avrupa’da bu oran %19’da kalıyor.

Kullanıcıları memnun etmek için online reklamlarda kaliteli içerik paylaşımı çok önemli

Gelişmekte olan ülkelerde sosyal medya kullanıcıları, online reklam oranının aynı kalması veya artmasının kendileri için problem olmayacağını belirtiyor. Meksika, Polonya ve Çin, bu sıralamada %55, %51 ve %51’lik oranlarla başı çekiyor.

Japonya (%74), Kore (%73) ve ABD’de (%83) ise kullanıcılar online reklamlardan çok yorulduklarını belirtiyor. Ayrıca Amerikalı ve Japon kullanıcılar, online reklam içeriklerinin, kalite açısından çok yetersiz olduğunu düşünüyor.

[email protected] Başkanı Thomas Crampton, yapılan anketle ilgili olarak “Günümüzde markalar online içerikler yaratıyor ve onlar için kullanıcıları sosyal medyada neyin motive ettiğini bilmek çok önemli. Bu anket sonuçları açıkça gösteriyor ki, şirketler daha kaliteli içerik sağlamalı ve her pazarın lokal özelliklerini göz önünde bulundurarak içerik paylaşmalı. Aynı içeriğin her ülkenin kendi diline çevrilerek tüm dünyada paylaşılması işe yaramıyor.” yorumunu yaptı.

SurveyMonkey Pazarlama ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Bennet Porter, ise yapılan araştırmayla ilgili olarak: “Dünyada insanların neden sosyal medya üzerinde paylaşım yaptığını görmek bizim için çok heyecan verici oldu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcıların sosyal medya kullanımları üzerindeki farklılıkları açıkça gördük.” dedi.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.