Sosyal hayata değer katıyoruz

Pandemi sürecinde kültür ve sanat, bilim, sağlık ve teknolojiyle birlikte önemi en çok anlaşılan alanlardan biri oldu. Geçen son iki sene bize kültür ve sanatın insan yaşamında ne denli yer tuttuğunu ve vazgeçilmez olduğunu bir kere daha gösterdi.

Garanti BBVA olarak toplumsal kalkınmanın temelinde yer alan kültür-sanat hayatına aktif katılımı, bireysel ve kolektif sanatsal üretimlerin artırılmasını her zaman çok önemsiyoruz. Bu çerçevede yoğunlaştığımız sanat etkinliklerinin kapsamına eğitim, çevre ve sürdürülebilirlik gibi konuları da alarak farklı kitlelerde bilinç oluşturma çabası içindeyiz. 

Bilindiği gibi 2011 yılında bizim için çok kıymetli bir kurum olan SALT’ı ve mimari değere sahip binaları İstanbul’a armağan ederek bankamızın topluma karşı duyduğu sorumluluğu ifade etmeye çalıştık. Herkese açık sergileri ve etkinlikleri, dijital altyapısıyla kültüre ve bilgiye ayrıcalıksız erişim sağlayan SALT’ın bu yıl 10. yaşını kutluyoruz. SALT, iklim krizinden toplumsal cinsiyet eşitliğine, gıdadan teknolojiye, toplumsal meselelerde bilinç yaratacak içeriklerle, katılıma değer veren ve nitelikli bilginin artmasını teşvik eden programlara imza atıyor. SALT’ın oluşturduğu bu programlar, kültür sanat faaliyetlerinde sürdürülebilirliğin farklı boyutlarının işlenebileceğini de gösterdi. Garanti BBVA olarak destek verdiğimiz, iklim değişikliği temalı belgesel filmlerden oluşan, saltonline.org’dan ücretsiz yayınlanan “Bu son şansımız mı?” serisinin de bu anlamda etkili olduğuna inanıyoruz.

SALT hedef kitlesini sadece kültür sanat takipçileriyle sınırlı tutmuyor. Merak duyan ve sorgulayan herkese ulaşmayı ve bu kişilerin sayısını çoğaltmayı hedefliyor. SALT Galata ve SALT Beyoğlu, İstanbul’un en canlı noktalarındaki konumlarıyla ve sundukları olanaklarla ziyaretçilerine keyifle çalışabilecekleri ve zaman geçirebilecekleri bir yaşam alanı da sunuyor. Bugüne kadar 3 milyon ziyaretçi ağırlayan SALT’ın kütüphanesi özellikle gençlerin vazgeçemediği bir çalışma ve araştırma merkezi haline geldi. Belge sayısı 1.880.000’e ulaşan ve kataloglanıp dijitalleştirilen arşiv koleksiyonlarıyla SALT’ın farklı disiplinlerde çalışmalar yürüten herkes için bir altyapı kurumu ve başvuru merkezi haline gelmesi bizi çok gururlandırıyor.

Kültür sanat kapsamında uzun yıllardır çeşitli projelerle desteklediğimiz bir diğer alan da müzik. Pandemi sebebiyle tüm dünya için alışkanlıkların değiştiği, hemen herkesin eve kapandığı bu dönemde en fazla etkilenenler arasında yer alan müzik sektörüne destek vermek amacıyla “Garanti BBVA ile Sesini Aç” serimizi YouTube üzerinden yayınlamaya başladık. Dijital platformlardaki bu yayınlarla birlikte sanat aktörlerinin görünürlüğü de arttı. Bu süreçte gözlemlediğimiz değişiklikler mutlaka bir ölçüde kalıcı olacak. Gelecekte de dijital ortamın potansiyellerini keşfetmeye devam edeceğiz.

Yine geçtiğimiz haftalarda bu yılki programı açıklanan ve pandemi koşullarına uygun olarak açık hava mekânlarında gerçekleşmesi planlanan İstanbul Caz Festivali’ni 24 yıldır destekliyoruz. Erişilebilir kültür ve bilgi üretimi, toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilirlik bizim her fırsatta altını çizdiğimiz konular. Destek verdiğimiz kurumların da bizimle aynı duyarlılıkta olmasına özen gösteriyoruz. Örneğin; festival kapsamında ücretsiz düzenlenen Parklarda Caz konserleri, toplumun her kesiminin kültürel etkinliklere erişiminin önünü açıyor. Yine müzik endüstrisindeki cinsiyet eşitliğini teşvik eden Keychange programının da bir üyesi olan festival, 2022 yılına kadar programlarında %50-50 cinsiyet dengesini sağlama hedefine bu yıldan ulaştı. Karbon ayak izini azaltmayı da hedefleyen festivalde, Garanti BBVA olarak “dünyaya iyi bakıyoruz, geleceğe iyi bakıyoruz” mottomuzla bütünleşen, çöp ayrıştırmadan, plastik kullanımının minimize edilmesine, festival mekânlarına toplu taşımayla ulaşımın teşvik edilmesinden, bilet satışlarının çevrim içi ortamda yapılmasına ve basılı malzeme tüketiminin azaltılmasına, geri dönüştürülebilen materyallerin kullanılmasına kadar bu farkındalık ve bilinçle planlamalar yapılıyor. 

Özetle, Garanti BBVA olarak bankacılık faaliyetlerimizin yanı sıra her zaman topluma ve sosyal hayata değer katacak uzun soluklu projeler üretmeye devam edeceğiz.

Işıl Akdemir Evlioğlu

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.