artwork

Sorrell: “Batı’da yaratıcılık öldü”

9 sene önce

0

WPP Group CEO’su Sir Martin Sorrell,  Batı’da yaratıcılığın tükendiğini söylüyor.

Sorrel’in LinkedIn Influencer’da yayınlanan “The 10 Trends Shaping the Global Ad Business” adlı blog yazısına göre, önümüzdeki yıllarda batı, nitelikli kreatif adaylarda sabit bir düşüşe tanık olacak.

Sorrell bu problemi düşük doğum oranlarına, küçülen ailelere ve dijital teknolojinin gelişmesine bağlıyor.

“Çok basit; çalışma ortamına giren sayısı azalacak ve gençler işe girdiklerinde daha teknoloji odaklı, networkü geniş ve daha az bürokratik şirketleri tercih edecekler. Bu, şu an bile zor, 20 yıl içinde daha da zorlaşacak.”

Bu açıklama, reklam dünyasında yaratıcılığın endüstrideki diğer isimler tarafından da tartışıldığı bir zamanda geldi. Bunlardan biri de BBH Kurucu Ortağı Sir John Hegarty idi. Hegarty, Thinkbox’un Londra’daki Big Think etkinliğinde yaratıcılık hakkındaki görüşlerini, “Bizim endüstrimiz teknolojiye takıntılı hale geldi. Bunu yaparak da, büyük fikrin değerine, onu televizyonda yayımlamanın değerine olan inancını yavaş yavaş kaybediyor” diyerek belirtti.

Sorrell, azalan inovatif yeteneklerin yanında, piyasadaki gücün de Batı’dan uzaklaştığını iddia ediyor. New York’un hala “dünyanın merkezi” olduğunu belirtse de, ekonomik, sosyal ve politik gücün batıdan doğu ve güneye yani Latin Amerika, Çin ve Ortadoğu gibi bölgelere geçtiğini söylüyor.

“Bu pazarlarda büyüme hızı biraz yavaşlasa da,  ekonomik gelişmeyi devam ettiren temel trendler, milyonları daha büyük refahın, isteklerin ve harcamaların bulunduğu bir hayata taşıyor.”

İyi haber ise Sorrell’e göre yaratıcılık yeşermeye devam edecek ancak bu artık Batı Avrupa ve ABD’de olmayacak.

 

 

 

Senin için
Tümünü göster
Amazon’dan Türkiye’deki deprem felaketi için yardım

Amazon, Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal afet durumuna yardımcı olmak amacıyla...

Apple’dan Türkiye’ye destek

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki...

Takashi Murakami Hublot iş birliğiyle yeni NFT koleksiyonu

Japon sanatçı Takashi Murakami, İsviçreli lüks saat üreticisi Hublot ile...