Son pişmanlık fayda etmez

Etkinlik ciddi bir iştir.  Cicili bicili sunumlar, süslü etkileyici cümleler yetmez. Taze fikirler önemlidir, yaratıcı fikirler ise  çok daha önemlidir. Ancak etkili bir fikir yaratıcı olduğu kadar sağlam bir stratejiye de dayanmalıdır. Yeni bir şey yapmak önemlidir ama markalar çoğu zaman modayı takip ederken, felsefesinden uzaklaşabilir.

Markanın iş ortaklarının güncel olması, güncel kalması önemlidir, bugünü anlaması ve geleceği ön görebilmesi gereklidir. Ama tecrübe de bu işin bir o kadar olmazsa olmazıdır. Markanın emanet edildiği ekibin sahaya çıkmadan, sahadayken ve sonrasında her anı planlayabilecek kapasitede olması gerekir. Riskleri ön görebilmeli ve gerekli hazırlıkları yapmış olmalıdır. Her zaman bir B planı masanın üzerinde hazır durmalıdır.

Yaz dönemi genellikle markaların yollara döküldüğü bir dönem. Maalesef bir iki senedir sahada çok proje gördüğümüzü söylemek mümkün değil. Ama vizyoner ve cesur markalarımız işlerini büyütme fırsatını görmüş ve sahaya çıkmış ya da çıkmaya hazır durumdalar. Özellikle ‘Road Show’ tecrübe ve özel yeteneklerle donanmış yetkin bir ekip gerektirir. Sahada uzun süre kalmak ve hareket halinde olabilmek zordur. Etkinlik ajansı doğru saha ekibini kurmak, lojistik planlama yetkinliği, doğru satın alma gücüne sahip olmak, gidilecek bölgenin coğrafi ve sosyolojik özelliklerini, yerel yönetim kurallarını tanımak, bilmek gibi daha birçok yetkinliğe sahip olmalı. Projeyi birçok ajansın arasından sıyrılarak alabilmek bir başarı, hakkını vererek yapabilmek ise ayrı bir başarıdır.

Markalar sunumda beğenip satın aldıkları projelere heyecanla başlarlar.

Ama hayatlarında en az bir kez, sahaya çıktıklarında satın aldıklarından çok farklı, bambaşka deneyim yaşarlar; pişmanlık… Bu deneyim maalesef telafisi olmayan sonuçlar doğurur. Bu yüzden, bir marka çalışacağı ajansı seçerken referanslarını ve geçmiş tecrübelerini araştırmalı. Ama hepsinden önce; ajans seçim kriterlerimizin en başına sektör çatı örgütü üyeliğini, en sonuna da “fiyat değişkeni”ni koymanın pişmanlık risklerini minimuma indireceğini de unutmamalıdır!

 

A. Serhat Demirel
DPİD YK Başkanı / DS Entegre
@aserhatdemirel

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Temmuz 2016 tarihli sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.