Sokakları tuval yapan 10 sokak sanatçısı

Sokaklarda yürürken hiç beklenmedik bir kaldırım köşesinde ya da duvarda belki de bir sokak lambasında çıkan sanat çoğu zaman şaşırtırken bir yandan da kendilerine hayran bırakıyor.

Sokak sanatçıları sokakları aslında dünyayı kendilerine bir oyun haline getiriyor ve bize dokunan; bazen gülümseten bazen hüzünlendiren bazen de düşündüren izlerini bırakıyorlar. Çünkü sokak sanatı sadece duvara boyanmış herhangi bir resim değil. İşte, tuval olarak alışılagelmişin dışında bir yer seçen; sokakları seçen 10 sokak sanatçısının kendilerine dair bıraktıkları izler:

1- Clet

Fransa Doğumlu ve Floransa'da yaşayan Clet, sokak tabelalarına figürler eklemeyi tercih ediyor.

2- Oak Oak

Oak Oak için kırık ya da eğri bir korkuluk bile yaratıcı bir şeyler çıkarmasını sağlayabilir. 

3- Mark Jenkins

Sokaklara yerleştirdiği son derece gerçekçi heykelleriyle meşhur. Bu heykellerin absurd yerlerde duruşları ve hemen yakınında yer alan insanların kaytsız bakışları ise sanatının en önemli parçalarından biri. 

4- Aakash Nihalani

Amrikalı sanatçı, perspektif çalışmalarıyla ünlü. Yüzeylere bıraktığı ve parlak detaylar verdiği çizimleriyle aynı yüzeye baktığınızda çok daha farklı şeyler görebilirsiniz sayesinde.

6- Pao

Pao ise sokakta belki de hiç dikkatinizi çekmeyen taşları, elektrik kutularını eğlenceli figürler haline dönüştürmesi.

7- Biancoshock

Biancoshock ise son derece ilginç bir çalışmaya imza attı. Neredeyse terk edilmiş bir köyü kendine çalışma alanı yaparak internetin bize etklerini göstermeye çalıştı.

8- Ernest Zacharevic,

Üç boyutlu nesnelerle boyayı karıştıran sanatçı düz bir yüzeyi etkileşimli bir gösteri haline getirir. 

9- Above (Tavar Zawacki)

Amerikalı sanatçı, tam 7 ay boyunca bu eseri yaratmak için uygun bir yer aradı. Sabrı bu eser için çok önemliydi çünkü gölge olmasaydı aynı etkiyi yakalayamayacaktı.

10- Slinkachu

Minyatür kullanma konusunda adeta ustalaşmış bir isim. Günlük hayatımızda her zaman gördüğümüz herhangi bir şey ona ilham olabiliyor ve minyatürlerine hemen yeni roller verebiliyor. Tıpkı bu kırık cam şişesiyle beraber kabadayı haline gelmeleri gibi. 

(Kaynak link)

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.