Snap, Trafalgar Meydanı’ndaki siyahi tarihini ortaya çıkarıyor

Snap, artırılmış gerçeklik aracılığıyla İngiltere’deki siyahi İngiliz ve diğer siyahi insanların gizli hikayelerini ortaya çıkarmak için Black Cultural Archives ile ortaklık kurdu.

Nelson Mandela’nın torunu Tukwini Mandela tarafından başlatılan “The Hidden Black Stories” projesi, Trafalgar Meydanı’nı sürükleyici bir tarih dersine dönüştürüyor. Snapchat kullanıcıları, Londra’daki anıtların arkasında yaşayan siyahi İngiliz tarihinin hikayelerini öğrenebiliyor.

Kampanya; Snap, Black Cultural Archives ve Research Without Borders tarafından yürütülen araştırmadan ilham aldı. Araştırma; ortalama olarak İngilizler’in üçte birinden daha azının (%32) tarihe adı geçmiş ünlü siyahi kişileri tanıdığını tespit etti.

Black Cultural Archives (geçici) Genel Müdürü Lisa Anderson: “Snapchat ile bu kadar önemli bir girişimde çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Black Cultural Archives, Britanya’daki Afrika ve Karayip halkının tarihlerini toplamak, korumak ve savunmak için var. Daha genç kitlelere ulaşan AR teknolojisi aracılığıyla bu hikayeleri tanıma fırsatı hem heyecan verici hem de güçlü.

Britanya tarihi, inanılmaz siyahi insanlarla ve anlatılmayı hak eden gizli hikayelerle dolu. Bu Trafalgar Meydanı’ndaki lens; dinamik, sanal bir tanınma işaretidir ve Snapchat kullanıcılarının bilgi sahibi olamayabilecekleri insanlar hakkında öğrenebilecekleri bir serinin ikincisidir.” dedi.

AR’de paylaşılan konum ve hikayeler; Slavery Remembrance, Black History Walks, Nubian Jak Trust, Mary Seacole Trust ve 100 Great Black Britons’tan uzmanlar paneli tarafından seçildi ve şunları içeriyor:

  • Dört siyahi İngiliz sanatçı, dijital sanat eserlerini Ulusal Galeri’ye asacak. Çalışma, çalışmaları hakkında daha fazla ayrıntı veren bir notun yanında gösterilecek.
  • 1700-1800’lerde yaşayan iki siyahi boksör Bill Richmond ve Tom Molineaux’yu temsil etmek için bir boks ringi oluşturuldu. Bill Richmond’ın antrenman yaptığı spor salonu Trafalgar Meydanı’nda, Nelson Sütunu’nun yanındaydı ve anıtın dikildiği sıralarda yıkılmıştı. Bir Amerikalı olan Molineaux ise ondan eğitim aldı.
  • Nelson’ın Sütunu’nda tasvir edilen ve George Ryan olduğu söylenen siyahi bir denizci, Nelson’ın Trafalgar’daki zaferinde siyahi denizcilerin oynadığı ayrılmaz ve bilinmeyen rolün tanınması için vurgulanacak.
  • Dördüncü Kaide’nin yakınında, 2005 yılında Trafalgar Meydanı’nda yaptığı Make Poverty History konuşması sebebiyle Nelson Mandela’nın bir heykeli sergilenecek. Lensi görüntülerken konuşma duyulabilecek.

AR deneyimi kalıcı olacak ve Mandela’nın 32 yıl önce Robben Adası’ndan serbest bırakılmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde zamanlandı. Siyahi İngiliz tarihi üzerine devam eden eğitim ve ilgiyi teşvik etmeyi (sadece ekim ayında yılda bir ay ile sınırlı değil) amaçlıyor.

Londra’ya seyahat edemeyenler için Snap, Nelson Madela’nın heykelini nerede olursanız olun canlandırabileceğiniz ulusal bir lensi de piyasaya sürdü.

Landmarker Lens aynı zamanda Lambeth’te bulunan Mary Seacole’un bir heykeline de hayat vererek arkasındaki dünyaya renk getirecek. 2004’te en büyük siyahi Britanyalı olarak seçilmesine rağmen, heykeli çok fazla muhalefet gördü (12 yıl boyunca kampanya yürüttükten sonra) ve 2016’da nihayet dikildi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.