Siyasi kampanya stratejileri

Siyasi kampanya %20 strateji ve %80 uygulamadan oluşmalı. Ayrıca siyasi kampanya yazılım yolculuğunuza çıkarken, şimdi bu stratejinin çoğunu gerçekleştirmek için harika bir zaman.

Kampanyanıza başlarken

En iyi politikacılar kampanyalarını her zaman ilişkiler kurarak, duydukları üzerinden duruşlarını belirleyerek yönetirler ancak yaklaşan bir seçimden bahsediyorsak, ekibinizi oluşturmaya ve kampanya stratejinizi mümkün olan en kısa sürede belirlemeniz gerekir. Bağışlar, kampanya ekibi üyelerinin sayısı, iletişime geçilen seçmenler vb. gibi tüm kampanya unsurları, daha uzun bir teslim süresi gerektirecektir.

 

Rakip analizi

Rakip analizi, herhangi bir rekabette çok önemlidir. Rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini iyi anlamak, kampanya mesajınızı oluşturmada ve gerektiğinde kampanya mesajlarını baltalamada size büyük bir avantaj sağlayabilir.

İpucu: Kendiniz de dahil olmak üzere tüm adayların güçlü ve zayıf yönlerini bir elektronik tabloda listeleyin. Aynı elektronik tabloda, her adayın seçimdeki kilit konulardaki pozisyonunu listeleyin. Bu şekilde nerede güçlü olduğunuzu, nerede savunmasız olduğunuzu netleştirecek ve rakiplerinizle ilgili mesajlarınız konusunda net olacaksınız.

 

Siyasi ortamı anlamak

Herhangi bir stratejiyi kağıda dökmeden önce, seçimlerin yapılacağı siyasi ortamı gerçekten göz önünde bulundurmakta fayda var. Liberal fikirlerin iyi karşılanmadığı bir gerici siyaset mi var? Bölgenin demografisi değişiyor mu, muhafazakar fikirlere direnebilecek daha ilerici bir grup getiriyor mu? Siyasi söylemde önemli olabilecek göçmenlik gibi belirli bir önemli konu var mı? Yönetiminiz sırasında oluşmuş veya olabilecek bir şey tarafından lekelenen sorumlu bir politikacı mısınız? Bu nedenle rakiplerinize karşı taarruza mı geçmeniz gerekecek, yoksa bir savunma mı yapacaksınız?

Seçmenlerin genel olarak ne düşündüğünü ve medya anlatılarının, seçmenlerin ne düşündüğünü nasıl etkilediğini veya baltaladığını anlarsanız, stratejinizi geliştirmek için çok daha iyi bir temeliniz olur.

​​

Dijital araçlar

Kampanyanızın yararlanacağı çeşitli siyasi araçlar vardır. Genellikle ekibinizin daha iyi organize olmasını sağlar veya iletişim yeteneğinizi geliştirmek için tasarlanmıştır.

 

Saha organizasyonu

Çoğunlukla saha kampanyası bir zorunluluktur. Bu ister kapıdan kapıya yapılsın ister toplulukta “etkin nokta tetkiki” yoluyla yapılsın, etkili bir seçmen ikna etme stratejisi olduğu kanıtlanmıştır. Saha düzenleme stratejisi, seçmen hedefleme, araştırma teknikleri ve bunu kolaylaştıran araçlar konusunda biraz deneyimi olan biri tarafından oluşturulmalıdır. En azından oylara dönüştürülmüş saha çalışmasına yaptığınız zaman ve para yatırımının getirisini almak isteyeceksiniz.

 

Seçmen verilerini toplama

Verileriniz için seçmen verilerini elde etmek basit olmalıdır ancak çoğu zaman öyle değildir. Aramaya başlayabileceğiniz birkaç yer var. Yerel yönetim size seçmen kütüğünün dijital versiyonunu sağlayabilmelidir. Yoksa, onlara neden olmadığını sorun. Parti kaynaklarından (siyasi parti üyesi iseniz) üzerinde zaman içinde çalışılmış bir dosya alabilirsiniz. Aksi takdirde, bir üçüncü taraf satıcıdan seçmen dosyası satın alabilirsiniz (bu, yargı bölgenizde yasal ise).

 

Seçmen hedefleme

Kısa soru, bölgenizde kaç seçmen olduğunu biliyor musunuz? Kaç kişinin oy vereceğini veya kimin rakibinize oy vereceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarına sahip olmak, bir araya getirdiğiniz seçmen veritabanlarından seçmen hedefleme çalışmanıza başlamanıza yardımcı olacaktır. Hiçbir kampanya kendi bölgesindeki herkesle iletişim kuramaz. İdeal olarak, oy verme olasılığı yüksek olan ve destekçileriniz olan veya size oy vermeye ikna edilebilecek kişilere hitap edersiniz. Bu insan grubu sizi seçecek kadar büyük değilse, o zaman rekabetten çekilmeyi düşünmelisiniz.

 

Seçmen sorunlarını yakalamak

Göreve aday olan herkesin, seçmenlerin ne düşündüğüne dair bir “hissi” vardır ve genellikle bu görüşleri sunmak için seçmen sorunlarını göz önünde tutan bir anlayışı kampanya mesajlarına yansıtırlar. Bütün bunlar harika ancak dijital bir çağda, bu konuda biraz daha titiz olmak ve seçmen sorunlarını veya endişelerini doğru bir şekilde yansıtacak, kampanya ekibine yardımcı olacak şekilde yakalamak mümkün. Bunun çevrim içi anketler, yüz yüze görüşme, pazar araştırması ve sosyal medya etkileşimi ile yapılabilmesinin birkaç yolu var. Örneğin; #eğitim veya #silahkontrolü ile diyaloglara hashtag eklemek, ekibinize seçmen erişiminin tamamını basitleştirilmiş bir şekilde anlaması için bir yol sağlayacaktır.

Kimi görevlendirmeli?

Herhangi bir aday veya kampanya için büyük bir soru: “Kimi görevlendirmeli?”. Bu, bütçenize göre belirlenecek ancak aynı zamanda, yürüttüğünüz kampanya türü için doğru kişiyi bulmak da önemli. Yerel bilgiye ve iyi bağlantılara sahip birine ihtiyaç duyan yerel bir kampanya yürütüyor olabilirsiniz. Seçmen anketlerine dayalı daha yüksek düzeyde beceri gerektiren büyük bir kampanya yürütüyor da olabilirsiniz. Kilit pozisyonlar arasında kampanya yöneticisi, kampanya danışmanı, dijital direktör, saha direktörü ve finans direktörü bulunur. Hepsi kendi açısından değerlidir ancak neleri karşılayabileceğinizi ve hangisinin size en iyi getiriyi sağlayabileceğini yalnızca siz bilebilirsiniz.

 

Çevrim içi varlıklar

Çevrim içi varlıklarınızda – web sitesi ve sosyal medya sayfaları – kampanyanızı en üst düzeye çıkarmak için çok çalışmanız gerekecek. Bunları düzenlemek zaman alıcı ve pahalı olabilir, bu nedenle neye ihtiyacınız olduğunu en baştan netleştirin. Bazı temel işlevler; bir biyografi bölümü, kampanya mesajı, bağış düğmesi, gönüllü kaydı ve sosyal medya varlıklarınıza bağlantılar içerir. Sosyal medya profilleriniz, Facebook sayfanız, Twitter, Instagram vb. hesaplarınız kampanya güncellemelerinizi, kampanya esnasında olup bitenlere verilen yanıtları içermeli ve marka bilinirliği sağlamalıdır. Dijital kampanyanızı, çevrim içi seçmenleri etkileme deneyimine sahip kişilerle desteklemek önemli olacaktır.

 

Seçmene erişmek

Seçmenlere erişim; tanıtım, belediye binaları, halka açık gösteriler, e-posta gönderimi dahil dijital iletişimden oluşur. Yani oldukça geniş. Bir seçmen, sosyal yardım stratejisi oluştururken fikir, yapabileceğiniz sosyal yardım miktarını sahip olduğunuz kaynaklarla dengelemektir. Kaç tane seçmen temasının sağlanabileceği konusunda pragmatik olmanız gerekebilir ancak bu alanların her birine nasıl saldıracağınız konusunda bir planınız olmalıdır. Bazı durumlarda bir tür sosyal yardım, diğerlerinden daha etkili olabilir.

 

Kampanya mesajı

Her konu alanında geçmiş deneyimlerden bilgiler, adayın bu alandaki sicili ve önümüzdeki yıllarda o alana yönelik planları ile birlikte kampanya mesajı geliştirilmeli.

Tüm bunlar yerine getirildikten sonra adayın kişisel markasını içeren genel kampanya mesajı geliştirilebilir. Farklı olmayı unutmayın, mesajınız rakiplerinizle aynı olabilir ancak farklı şekilde iletilmesi gerekir.

Emma Corbett

Ecanvasser Dijital Pazarlama Sorumlusu

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.