Sınırları aşıyoruz

Son otuz yılda dijitalleşmenin etkilerini hayatımızın her alanında hissediyoruz. Dijital dönüşüm hızla devam ederken, KOBİ’ler, büyük işletmeler, hükümetler, STK’lar ve topluluklar da dijitalleşmenin faydalarından yararlanıyor. Bu süreçte geniş kitlelere kolay erişilebilirlik sağlayan Facebook platformları önemli bir rol alıyor.

Kasım 2018’de lansmanını yaptığımız “Sınırları Aşan Türkiye” projemiz kapsamında Deloitte Türkiye tarafından yapılan ve KONDA Araştırma Genel Müdürü Sayın Bekir Ağırdır’ın da katkılarıyla hazırlanan ekonomik ve sosyal etki raporu, bu bulgularımızı doğruluyor. Rapora göre, Türkiye’de 1,7 milyon KOBİ Facebook’ta bir işletme sayfasına sahip. Bu işletmelerin %89’u Facebook platformlarının başka şehirlere ya da ülkelere satış yapmalarına yardımcı olduğunu dile getiriyor. Yine aynı rapordaki veriler, Türkiye’deki işletmelerin Facebook’un platformları aracılığıyla son 12 aylık dönemde 15,3 milyar Türk Lirası değerinde katma değer oluşturduğunu ve bu katkıları sonucunda ülkede 209 bin istihdam sağlandığını gösteriyor.

Bu rakamlar, dijital dönüşüme dahil olmayı başaran işletmelerin neler başarabileceğinin bir göstergesi. Facebook, Türkiye’de 44 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. Şirketler de Facebook platformları aracılığıyla dijital varlık göstermek ve bu platformlar üzerinden müşterileri ile iletişim kurmak için bu potansiyeli değerlendiriyor.

 İnanıyorum ki 2019, Facebook için Türkiye’de heyecan verici bir yıl olacak. Önümüzdeki dönemde öncelikle TOBB ve Habitat iş birliğiyle Türkiye’de bir girişimcilik merkezi açacağız. Sizlerin de desteğiyle, ülkemizde yarattığımız bu olumlu etkiyi katlanarak artıracağımıza, yabancı yatırımcıları da pozitif yönde etkileyerek, özellikle teknoloji alanında Türkiye’de yeni bir sayfa açabileceğimize inancım sonsuz.

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 85. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.