Sınırları aşan kadınlar

Her sene olduğu gibi bu sene de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladık. Elbette ki kadınların sosyal ve ekonomik alandaki önemlerini yılda sadece bir gün ya da bir ay değil, her an hatırlamalı ve hatırlatmalıyız. Kadınların başarılı olmaları ülkemize sadece sosyal alanda değil, ekonomik olarak da çok değerli katkılar sağlayacak.

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Boğaziçi Üniversitesi’yle beraber “Boğaziçi Women Leaders Summit 2019”u gerçekleştirdik. Zirvede “Sınırları Aşan Kadınlar” temasıyla düzenlediğimiz oturumda aralarında politikacıların, iş kadınlarının, gazeteci ve medya mensuplarının, sanatçı ve sporcuların, değerli akademisyenlerin ve topluluk önderlerinin bulunduğu birçok ilham verici kadınla bir araya geldik. Bu vesileyle, 2017 yılında TOBB ile beraber gerçekleştirdiğimiz She Means Business programında yer alan kadın girişimciler de bizlerle beraberdi.

Ekonominin güçlenmesi, kadınların güçlenmesine bağlı. Kadın girişimcilerin işletmelerini büyütme ve sınırları aşma yolundaki en büyük yardımcısı dijital teknolojiler. Dünyanın dört bir yanından Facebook’taki 90 milyon küçük işletmeyi incelediğimiz bir araştırma da bunun doğruluğunu ortaya koyuyor. Türkiye’deki kadın girişimcilerin %80’i, sosyal medyanın girişimlerine yardımcı olduğunu söylüyor. Bu kadınların büyük çoğunluğu ise platformumuzun sağladığı topluluk kurma ve mentorluk fırsatlarının kendilerine fayda sağladığını dile getiriyor.

Girişimcilik ekosisteminin hızla gelişmeye devam ettiği bir çağda, ülkemizde her boyuttan işletmenin büyümesine yardımcı olan bir dijital platformun temsilcisi olmak gurur verici. Önümüzdeki süreçte de, girişimcilere önlerindeki tüm sınırların aşılabilir olduğunu göstermeye devam edeceğiz.

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.