Sinemada mobil trendler

Sinema son birkaç ayda gündemimizde en çok yer alan sektörlerden biri. Kuvvetli bir sinema geleneğine sahip olan Türkiye, hem yerli hem de yabancı sinema yapımcıları için çok önemli bir pazar. Box Office Türkiye verilerine göre; 2018 yılında ülkemizde 70 milyondan fazla insan sinemaya gitmiş. Peki, bu durumda dijital yayın platformları 70 milyon sinema izleyicisinin seçimlerinde nasıl bir rol oynuyor?

Mobil çağın hayatımıza getirdiği yenilikler, sadece alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirmekle kalmıyor, eğlence sektörünü de etkiliyor. Sosyal platformlardaki keşif trendleri, film tercihlerimize ve biletlerimizi nasıl aldığımıza da yön veriyor. Yeni bir filmin vizyona girmesiyle beraber, sosyal platformlarda yapılan yorumlar, paylaşımlar, yayınlanan fragmanlar ve reklamlar sinema izleyicisinin hangi filmi izleyeceğine karar vermesinde önemli rol alıyor.

Facebook’un bu konuda yaptığı bir araştırma, sinema izleyicilerinin %58’inin yeni filmleri online ortamda keşfettiğini ve üçte birinin biletlerini online satın aldığını ortaya koyuyor. Aynı araştırmaya göre sinema izleyicilerinin %51’i yeni filmleri Facebook uygulama ailesi üzerinden buluyor. Özellikle 18-34 yaş arasındaki genç sinema izleyicileri, yeni çıkan filmleri mobil cihazları aracılığıyla keşfediyor. Bu yaş aralığındaki izleyiciler, 35 yaş üstü izleyicilere göre yeni filmleri Instagram üzerinden keşfetmeye eğilimi daha fazla.

Sinema büyüsünü sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecek. Mobil cihazların getirdiği yenilikler sayesinde sinema sektöründe de değişimlere ve farklı deneyimlere tanık oluyoruz.

Derya Matraş
Facebook Türkiye Ülke Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.