artwork

Şimdi gözler canlı yayınlarda

3 sene önce

0

Pandemi sürecinde, içerik tüketiminde göze çarpan farklılıklardan biri Instagram canlı yayınlarının öne çıkışı oldu. Daha önce video üretiminde yaşanan değişim, canlı yayınlara ulaştı. Artık herkes canlı yayın yapıyor. Tabii bu markaların çok kolay rekabet edebileceği bir alan değil. Çünkü reklam içeriği üretirken dikkat edilmesi gereken çok fazla şey var. İçeriğin markayla bağlantısı, telif kurallarına uyum, markanın karakteri vs. Dolayısıyla reklam içerikleri hep daha temkinli ve planlı oluyor ve geriden geliyor. Canlı yayına uygun değil. Halbuki canı istediği için içerik üreten insanların, bunlara dikkat etmesine gerek yok. Kayıt tuşuna basıp istedikleri konudan bahsedebiliyorlar. Bunu daha önce viral video rüzgarı yaşanırken de görmüştük.

Şimdi sıra canlı yayınlara geldi. Organik bir şekilde ortaya çıkan samimi yayınlar bunlar. Bu süreçte en çok öne çıkan yayın ise Bartu Küçükçağlayan ve Melikşah Altuntaş’ın “Mücbir Sebepler”i oldu. Her gece 100.000 izleyici toplayan, onlarca ünlünün katıldığı, yeni bir içerik tipi.

Televizyon programına benziyor ama televizyon programı değil. Mekanı ev, mecrası Instagram, dolayısıyla yepyeni bir şey. Markalar bu tip bir içerik üretemeseler de, programın içinde hemen kendilerine yer buldular. Bunun bu kadar hızlı gelişmesi, markaların bu fırsatı hemen fark etmesi ve programın buna adapte olması, her yenilikte bir fırsat olduğunu tekrar hatırlattı.

Pandemi süreci başka ne tip içerik tüketim alışkanlıkları getirir bilmek zor ama mesela Mücbir Sebepler kalıcı olabilir.

Umut Özsayar
Kompüter Ajans Ortağı

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 99. sayısında yayımlanmıştır.