Şiddete karşı yaratıcılık

Home Office’in tavuk kutulu ‘#KnifeFree’ kampanyasının ters tepmesinden sonra FCB Inferno Başkan Yardımcısı işin arkasındaki fikri açıklıyor.

Ağustos ortalarında ‘#KnifeFree’ kampanyası hakkında çok fazla tartışma doğmuştu. Kampanyadaki rolümüze dair tartışmaların çoğu doğru değildi ve ekibimiz taciz edildi, görüntüleri internette paylaşıldı. Bu nedenle sicilimizi düzgün tutmamız önem taşıyor.
‘#KnifeFree’ bir multimedia kampanya ve şu an ikinci yılında. Çalışma 10-21 yaş arası bireyleri bıçak taşımanın tehlikeleri hakkında eğitmeyi amaçlıyor. Şiddet suçlarının temel sebepleri ile başa çıkmak için erken müdahalenin önemini vurguluyor; şiddetten uzak bir yaşam için gereken dirençlilik ve becerileri gençler için sağlıyor. Kampanya temel olarak sosyal medya, dijital ve açıkhava kanallar için mevcut. Eğer görmezseniz muhtemelen hedef kitle içinde yer olmadığınız içindir.
İkinci aşama gençler için aktif destek programını kapsıyordu. Program; kar amacı gütmeyen sosyal organizatörleri işe almak, yerel rol modelleri destek sağlamak için eğitmek ve hedef kitlelerimize yardımcı olmak ile ilgiliydi. Bu destekçilerden geri bildirim almak önemli bir ihtiyaçtı. Yerel fast food restoranlarındaki afişler ve markalı paket servis kutuları, iyi karşılanan fikirlerdi.
Morley tavuk bayisinin Genel Müdürü Shan Selvendran, Londra Bellingham’daki mağazalarının birinin dış mekanında bıçak çeken bir gence yardım etmek için bir şey yapması gerektiğini hissetti. All City Media Solutions’a kampanyadan bahsetti; Güney Londra mağazalarının içinde de bu etkinliği yürütmek istedi, böylece dijital ekranlar ve paket servis kutularının bayilerde de kullanılabileceği kararlaştırıldı.
ACMS, genç odaklı çokça marka tarafından daha önce kullanılmış paket servis kutularını dijital ekran ağı ile birlikte dağıttı.
İlk lansman topluluk ortakları, sokak ekipleri ve destekçiler tarafından iyi karşılandı. Bu kutular tavuk ve burger kutuları olarak atfedildi.
Bu etkinliğe katılan son tavuk mağazalarında işlemler spesifik olarak doğrudan Home Office ve iki medya evi tarafından yürütüldü. FCB Inferno medya satın almanın herhangi bir aşamasına dahil olmadı.
Biz bu sürecin içinde olmasak da ‘#Knifefree’ kampanyasını kapsayıcı bir şekilde planlamış olmaktan çok gurur duyuyoruz: Yaratıcı fikir ve içeriğin kendisi (filmler, afişler, ücretsiz ortak aktivitelerine yönlendiren web sitesi ve ülkedeki genç insanlar için destek mekanları ve okul içi aktivasyonlar) ülke çapındaki genç kitlemizden gelen kapsamlı geri bildirimlerden doğdu.
Home Office içgörü ortakları araştırmayı kitlelerimiz içinde hassas bir şekilde yürüttü; derinlemesine görüşmeler güvenli ortamlarda gerçekleştirildi, yargılamadan dinlediler. Topluluk ve yardım kuruluşları da dahil oldu ve dinledi. Devamlı olarak yükselen fikir, genç insanların kendini sevdiğini ve bunu nasıl başardığını duymaya olan arzu idi; umut ve destek vardı.
FCB Inferno’nun bıçak suçu ile mücadeledeki rolü küçüktü. Buna rağmen eğer mesajımızla bir genç kişiye ulaşırsak ve onları bıçak taşıma konusunda tekrar düşünmeye sevk edersek çorbada bizim de tuzumuz bulunmuş olur, bu çok önemli.
Eğer 2018 nisan ayında yayımlanan Home Office’in Serious Violence Strategy’sini okuduysanız tek bir cevap olmadığını göreceksiniz. Çok sayıda yatırım ve girişime ihtiyaç var. Bunların bir kısmı, genç insanlara olumlu alternatifler ve destek sağlamak için yardım derneğine ve genç organizatörlere yapılan 200 milyon £’luk yatırımdır. Bıçak suçunun genç insanlar arasında artmasının sebepleri birden fazla ve karmaşık. Toplumsal, kültürel, çevresel faktörlerin hepsi devrede.
Tüm bu bilgiler kamuya açık ve yaygın olarak erişilebilir. ‘#KnifeFree’ daha geniş kapsamda yapılması gereken çalışmalardan sadece biri.
Kısa bir süre önce yaşanan olumlu olaylardan biri reklamcılık ve pazarlama sektöründeki heyecanlı seslerin konu hakkında konuşması oldu. Reklamcılık ve pazarlama dünyasının bir araya gelip yapılan işe katkıda bulunma gibi bir fırsat doğabilecek mi? Birkaç gün boyunca gördüğümüz tutkuyu eyleme dönüştürebilecekler mi? Tüm bunlardan sonra tanıtımına yardımcı olduğumuz markaların çoğu aynı risk altındaki kitleyi hedefliyor. Birçok topluluk örgütü, dernek ve halk girişimi yardımcı olmak için inanılmaz şeyler yapan sosyal yardım programları düzenliyor. Devlet desteği olduğu gibi özel sektörün de yardımına ihtiyacımız var. Birlikten doğan güç ve sektörümüzün yaratıcılığı ile kolları sıvayıp yardımcı olabilir miyiz?

Sharon Jiggins
FCB Inferno Başkan Yardımcısı

Bu yazı, Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.