Seyahatin ‘Enuygun’una ziyaret

Campaign Türkiye’nin ofis sayfalarında bu ay Anadolu Yakası’ndaydık. AND Kozyatağı’nda yerini alan online seyahat acentası Enuygun.com’u ziyaret ettik.

Yaz mevsimi biterken özellikle tatillerini seyahat ile değerlendirenlerin internetten aşina oldukları Enuygun.com’u ziyaret ettik. 2008 yılında kurulan ve şimdiye kadar 7 milyonun üstünde bilet satan, 15 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Enuygun.com’un, geçen yıl Ağustos ayında taşındığı yeni ofisini gezdik.

Toplam 900 metrekarelik bir alanda yerini alan Enuygun.com, açık ofis anlayışını benimsiyor. Ziyaretimiz sırasında bize eşlik eden Sr. Social Media Specialist Gökhan Altuntaş açıklık ve şeffaflık ilkelerinin ofis tasarımına da yansıdığını aktarıyor.

Bu açık ofis alanında çalışmalarını sürdüren ofis sakinleri, bilgisayar ekranlarından başlarını kaldırdıkları zaman ise İstanbul’un Prens Adaları’nı izliyor.

AND Kozyatağı’nın 12. katında yer alan Enuygun’un bu büyüleyici manzarasının keyfini ise neredeyse ofis çalışanlarının tamamı çıkarabiliyor.

Manzaranın dışında toplantı odalarının leylek, kırlangıç, albatros ve sumru gibi kuş isimleriyle adlandırılması ve figürleri de dikkatimizi oldukça çekiyor. Altuntaş, bu fikrin ekip, özellikle de Enuygun.com’un kurucularından Çağlar Erol tarafından bulunduğunu ve EE Mimarlık’ın da uyguladığını aktarıyor. Uzun mesafe göç eden kuşlar, ana çatısı seyahat olan ofisin toplantı odalarında anılıyorlar.

Ofisin yuvarlak yapısı, departman ve iş kollarının birbirinden ayrılmasını ama aynı zamanda da bir bütün olarak kalabilmelerini sağlıyor. Enuygun Sigorta da ofisin bu yapısı sayesinde kendi faaliyetlerine ayrı bir alanda devam ediyor.

Şu anda 135 kişinin çalıştığı ofiste, yatay bir organizasyonel yapı benimsenmiş. Açıklık ve şeffaflık ilkeleri yanında bu organizasyon şeması nedeniyle de kurucular Nihan Erol ve Çağlar Erol kendilerine ait odalarda çalışmaktansa tüm ekiple beraber çalışıyorlar.

Sürdürülebilirlik önemli

AND Kozyatağı’nın imkanlarından yararlanan Enuygun çalışanları AND içindeki yemekhaneyi, kafeleri, oturma alanlarını ve toplantı odalarını da kullanabiliyorlar.

Pek mesaiye kalmasalar da binanın 7/24 açık olması, gerekli durumlar için kullanışlı bir olanak. Sabah 8.30’da çalışmaya başlayan Enuygun, yaz saati uygulamasında mesaisini 5.30’da, kış döneminde ise 6’da bitiriyor.

Altuntaş, aynı zamanda AND’nin yeşil bina olma özelliğini de vurguluyor. Sürdürülebilirliğin temel alındığı yapıda neredeyse tüm atıklar enerji olarak yeniden kullanılabiliyor. Enuygun’un Kozyatağı’nda yer alan bu yapıyı ofis olarak seçmesindeki en büyük nedenlerden biri de sürdürülebilirlik özelliği oluyor.

Kutlamaları seviyoruz

Call center ekibinin bulunduğu alan dışında sessizliğin hakim olduğu ofiste Çarşamba günlerinin yeri ayrı. Bu günlerde sessizlik biraz kırılıyor ve kutlamalar başlıyor. Doğumgünleri, çalışanların her 5. yılında yapılan kutlamalar, ödül ve yeni proje kutlamaları için her Çarşamba kutlama yapılıyor. Ayrıca ayın iki cumasında yapılan Happy Hour ve yılda iki defa ofis dışında düzenlenen partiler ile eğlencenin dozu yükseliyor. AND’nin ayda bir düzenlediği ve özel konseptleri olan Happy Monday’ler de cabası.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Eylül 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.