Site icon Campaign Türkiye

Sektörün heyecanı karmaşasında saklı

Leo Burnett Worldwide Başkanı ve CEO’su Tom Bernardin’e göre, günümüzde endüstrinin karmaşık bir hal alması oyunu daha da heyecanlı hale getiriyor.

Geçen otuz yılda, Tom Bernardin reklam ve pazarlama dünyasında birçok değişime şahit olmuş bir isim. Son 10 yıldır ise bu değişimlere Leo Burnett Worldwide’ın başkanlık koltuğundan şahitlik ediyor ve kendisi bu iş içindeki en önemli değerin yaratıcılık olduğuna gönülden inanıyor. “Yaratıcılık dünyanın dikkatini yönetiyor, o bizim kültürel birleştirici dokumuz ve iş hayatına da ihtiyaç duyduğu avantajları sağlayabilir” diyen Bernardin, 27. Kristal Elma Festivali’nde yapacağı “The Business of Creativity” adlı oturumda da yaratıcılığı ele alacak ve giderek karmaşıklaşıp zorlaşan bu oyundan keyif almanın nasıl mümkün olacağını anlatacak.

Seda Büktel Leo Burnett’in her işinin arkasında yer alan HumanKind felsefesinin hayata geçirilmesinden sonra Leo Burnett için ne gibi değişiklikler oldu? Bu felsefenin ajansa katkıları neler ve sizce dünya genelindeki her Leo Burnett bu felsefeye adapte olup işlerine uygulamayı başardı mı?

Tom Bernardin HumanKind felsefesi küresel şirketimiz için harika bir rehber oldu. Müşterilerimiz için fark yaratacak marka inşası fikirlerini bu felsefe yoluyla organize ettik, düşündük ve ortaya koyduk. Bu düşünüşle ortaya çıkan HumanKind ölçeği, ortağım ve CCO olan Mark Tutssel tarafından, başkanı olduğu Küresel Ürün Komitesi’nde üç aylık devrelerle kullanılıyor. Bu da bizim yıldan yıla kreatif ürün açısından büyüme sağlamamıza yardım ediyor ve bizi dünyanın en fazla ödül alan ve en çok rağbet gören kreatif ajansların biri haline getiriyor.

Seda Büktel Reklamcılık endüstrisi büyük bir hızla değişiyor. Bu noktada size en çok heyecanlandıran değişimler ve değişime ayak uydurmak için sizin kişisel ve ajans içindeki stratejileriniz neler?

Tom Bernardin Müşterilerimiz için Dinamik İş Değişimini ortaya koymak adına kendi yaratıcılığımızı kullanmamızı sağlayan platformların ve alanların çoğalması beni en çok heyecanlandıran konu. Dünyayı dolaştığımda, aramızda gezinen değişimle ilgili çok fazla şey gözlemliyorum ve bunları benimsiyorum. Hiçbir türlüsünden korkum yok; enerjimi bu yeniliklerden alıyorum.

Seda Büktel Leo Burnett dünyanın en fazla ödül alan ajansların biri. Aynı zamanda 2015 yılında Yılın Ajansı ve Yılın Network’ü seçildi. Bu başarının ardındaki itici güç nedir?

Tom Bernardin HumanKind’a olan bağlılığımız ve yaratıcılığın gücünün insan davranışlarını değiştirebileceğine olan inancımız bizim başarımızın temeli.

Seda Büktel 2015’in son çeyreği ve 2016 yılı için gündeminizde neler var?

Tom Bernardin Büyüme ve yaratıcılık.

Seda Büktel Leo Burnett için 2015 nasıl geçti ve 2016’dan beklentileriniz neler?

Tom Bernardin 2015 yılı endüstri için oldukça zorlu bir yıldı. Şahane işler de yaptık fakat oldukça zorlu zamanlar da geçirdik. 2016 yılında yaratıcı ürünlerimiz ve iş performansımız adına büyük umutlarım var. Ortak büyüme ve yaratıcılık için doğru yeteneklere ve doğru müşteri partnerlerine sahibiz.

Seda Büktel Leo Burnett İstanbul’un operasyonları ve Türkiye pazarıyla ilgili neler düşünüyorsunuz?

Tom Bernardin Türkiye pazarı oldukça dinamik ve sosyal iletişimden faydalanma konusunda üst seviyede. Bu pazarda ayrıca TV seviliyor ve insanlar çok sayıda dizi izliyor. Hep en iyisinin istendiği bir pazar ve itici gücü sonuçlar. Leo Burnett için gerçekten çekici bir pazar ve yerele özel tekliflerimizi artırmak için de daha ileri düzeyde girişimlere devam edeceğiz.

İstanbul’daki ofisimiz harika işler yapıyor ve bizim dünyanın en yaratıcı networklerinden biri olarak konumlanmamıza katkıda bulunuyor. İstanbul ofisi tarafından Samsung için yaratılan “Duyan Eller” işine özellikle hayranım. Leo Burnett Türkiye bizim çok uluslu müşterilerimizi temsil etmekle beraber, yerel markalardan oluşan çok güçlü bir portföye de sahip.

Seda Büktel Voden’in satın alınmasıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz? 2016 yılı içinde Türkiye’de yeni satın alma planlarınız var mı? Yakın zamandaki iş planlarınız neler?

Tom Bernardin Voden’in satın alınması Leo Burnett’in iki kat genişleyebilmesini sağladı ve daha da önemlisi ülke içindeki en başarılı ve saygı duyulan sosyal ve dijital ajanslardan biri haline gelmesini sağladı. Voden’in fevkalade bir yönetici ekibi var ve Türkiye’deki yeni Leo Burnett Grubu içinde önemli bir rol oynayacaklar. Voden ve Leo Burnett’in portföyleri birbirini tamamlayıcı nitelikte ve birbirlerinin var olan müşteri temellerine çapraz satış konusunda harika bir fırsat sunuyorlar. İki şirketin daha geniş bir yeni medya yaklaşımıyla birlikte verecekleri tekliflerin konkurlarda da daha iyi sonuçlar almamızı sağlayacağını bekliyoruz.

Kristal Elma’da Tom Bernardin

“27. Kristal Elma Festivali’nde ‘The Business of Creativity’ hakkında konuşacağım. Ajans networkleri için karmaşık bir çağdayız. Teknoloji ile medya alanı dikey düzleme geçti, yetenek yarışı hiç bu kadar şiddetli olmamıştı ve müşteriler bizi her zamankinden daha zorlayıcı iş problemleri için görevlendiriyorlar. Tüm bunlara rağmen, bu oyunun içinde yer almak için de bundan daha heyecanlı bir zaman olmamıştı. ‘The Business of Creativity’, sektörü şekillendiren trendlerin yeni çağın dinamiklerinde ilerleyen modern bir network açısından içeriden bakmanın, temel hedefe odaklanmayı neden desteklediğini anlatacak. Ana konu müşterilerin işlerini artırmak için yaratıcılığı kullanmak olacak.”

 

Exit mobile version