artwork

Seçim kazandırabilecek stratejiler

11 ay önce

0

CallHub Yazarı Mukundan Sivaraj, rekabetin güçlü olduğu siyasi seçim zamanlarında seçmenlerin dikkatini çekebilecek yolları detaylı açıklayarak sıralıyor.

Kıyasıya rekabet, siyasette duyulmamış bir olgu değildir. Dünyanın dört bir yanındaki 270’den fazla mücadelede seçim, her iki yöne de gidebilirdi.

Düşünmesi eğlenceli olsa da, bir seçimdeki aday için şu soruyu gündeme getiriyor: “İşin lehimize döndüğünden nasıl emin olabilirim?”

İster yerel seçimler veya başka bir seçim olsun, kazanmak ve kaybetmek arasındaki fark, genellikle uyguladığınız kampanya stratejisine bağlıdır. Kampanyanızın stratejisi, seçmenlerin büyüklüğü, yerellik, kamu zihniyeti, zamanlama ve kullanılan seçmen iletişim yöntemleri önemlidir.

Kısacası her seçim kampanyası, içinde bulunduğu siyasi iklimden etkilenen belirli bir stratejiye ihtiyaç duyar. Yerel bir seçim için taraftar kazanmak, büyük ölçüde seçmen topluluğunu kazanmakla ilgilidir. İşte yerel siyasi kampanya stratejilerinizi planlarken dikkate almanız gereken püf noktalar.

Alakalı bir mesaj oluşturun

1941’de Franklin D Roosevelt: “Bu savaşı ve ardından gelen barışı kazanacağız.” demişti.

2. Dünya Savaşı’nın zirvesinde mesajı, ailelerinin ve yurt dışında asker olarak hizmet eden arkadaşlarının güvenli bir şekilde eve dönmelerini ve savaşın sona ermesini isteyen halkının kalplerini fethetti. Dördüncü dönem başkanlığına seçilmeye devam etti.

Yerel bir seçim için riskler daha düşük olabilir ancak şu sorular üzerinde düşünmeye değer: Kampanyanız neyi temsil ediyor? İdeal seçmeninizin umursadığı şeyleri savunuyor musunuz?

Kampanyanızın mesajı, seçmenlerin desteklerini almak için sizinle onlar arasındaki ortak zemini bulmasına izin vermeli. Bunların çoğu, bir adayın kendilerini nasıl sunduğuyla da ilgili.

Neden kampanyanızın mesajı olmalı?

Bir kampanya tamamen adayın kimliğini oluşturmakla ilgilidir. Bu, adayın geçmişini, geçmiş çalışmalarını ve onları aday oldukları pozisyon için ideal yapan şeyleri içerir.

Seçmenlere, aday için hangi konuların ve politikaların önemli olduğunu gösterir. Burada seçmenin bakış açısını göz önünde bulundurmalısınız. Kampanya mesajı, seçmenlerin ihtiyaçlarını yansıtıyorsa kazanabilirsiniz. Zaferinizin hayatlarını iyileştireceğini göstererek dikkatlerini çekin ve oylarını alın.

Nasıl?

İdeal kampanya mesajı:

  • Mevcut sorunlara işaret etmeli 
  • Açık ve basit olmalı
  • Doğru ve güvenilir olmalı
  • Her seçmenin aklındaki en önemli soruyu yanıtlamalı: Bu adaya oy vermek bana ne kazandıracak?

Kampanya mesajınızı nicel ve nitel yöntemlerin karışımıyla geliştirin ve test edin. Kampanya mesajınız üzerinde nicel araştırmaları şu yollarla gerçekleştirebilirsiniz:

  • Telefon anketleri
  • Kısa mesaj üzerinden anketler

Nicel testler kaç kişinin bir mesajı diğerine tercih ettiği gibi soruları yanıtlarken, size nedenini söylemez. Kalitatif testin devreye girdiği yer bu noktadır. Kampanya mesajınızın niteliksel testlerini şu yollarla gerçekleştirin:

  • Röportajlar
  • Odak grupları

Kampanya mesajınızı hazırladıktan sonra seçmenlerinize yaptığınız tüm iletişimlerin o mesajı yansıttığından emin olun.

Gönüllüleri görevlendirin

2008’de Obama 2,2 milyon gönüllüden oluşan bir ekip topladı. Önceki kampanyalar ücret alan personel ve danışmanlara sahipti ancak Obama kampanyasının seçimde zafer elde etmesi tamamen bu ekibin başarısı idi.

Büyük olasılıkla kampanyanıza yardımcı olmak için ekstra çaba harcamak isteyen oldukça gayretli bazı destekçiler var. Her siyasi kampanyanın, destekçiler arasında gönüllülüğü beslemek için sağlam bir sistemi olmalıdır.

Peki neden?

Gönüllüler, siyasi bir kampanya için neredeyse zorunludur. Kampanyanızın yeteneklerini genişletirler ve reklamdan sosyal medya gönderilerine kadar her şeyi yapabilecek insanlara sahip olmanızı sağlarlar.

Nasıl?

Yardıma ihtiyacınız olan hedef hakkında konuşun

Gönüllüler, nihai hedefe ulaşmak için yardımlarının gerekli olduğunu düşündüklerinde adım atma olasılıkları daha yüksektir. Onlara verebilecekleri tüm yardıma ihtiyacınız olduğunu ve kampanyanızın sadece seçilmekten daha büyük bir amaç için çalıştığını gösterin.

Gönüllü hikayelerini paylaşın

Sosyal medya gibi kanallarda kampanyanıza yardımcı olmak için mevcut çalışanlarınızın ve gönüllülerinizin ne kadar fark yarattığından bahsedin.

Birden fazla kanal kullanın

Eylül 2019’a kadar Bernie Sander, kampanyasına 1 milyon benzersiz bağışta bulundu. Bunun bir nedeni; e-postalardan reklamlara ve sosyal medya kanallarında kulaktan kulağa yayılan sözlere kadar, destekçilerine ulaşmasının pek çok yolu olmasıydı.

Yerel bir kampanya için para toplamak söz konusu olduğunda, yerel seçmenin bağış kanallarına aşinalığını anlayın. Bazıları sadece etkinliklerde ve şahsen vermeyi tercih edebilir. Bazıları doğrudan posta yoluyla bağış yapabilir, diğerleri ise aday web sitesi veya e-posta bağlantıları aracılığıyla bağış yapmak gibi yeni kanallara daha açıktır.

Seçmenlerin katkıda bulunmak için mecra kullanımındaki rahatlığına bağlı olarak, bağış toplama hedefinize ulaşmak için her tür bağışçı için farklı yollar deneyebilirsiniz.

Nasıl?

Arkadaşlarınıza ve ailenize sorun

Fon toplama söz konusu olduğunda çekingen olmanın hiçbir değeri yoktur. Kampanyanıza bağışta bulunabilecek tanıdığınız herkesle konuşun ve onları sizi desteklemeye ikna edin. Bunu, kampanya mesajlarınızı test etmek için bir deneme olarak bile kullanabilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanın

Kampanyanız hakkında farkındalık yaratmanın ve bağış toplamanın en iyi yolu Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarından yararlanmaktır.

Mail gönderin

Halihazırda iletişimlerinize abone olan kişilerin kampanyanıza bağış yapma olasılığı daha yüksektir. Bir kontak listeniz varsa, onlara bir e-posta gönderebilirsiniz.

Halk etkinliklerine ev sahipliği yapın

Kampanya ne kadar halka açık olursa, rakibinize üstünlük sağlama şansınız o kadar artar. Halk etkinliklerine ev sahipliği yapmak veya katılmak için yerel siyasi kampanya stratejilerinizi planlayın. Belirleyeceğiniz mekanlarda yapacağınız etkinlikler, seçmen kaydı veya topluluktaki geçmiş adaylardan veya liderlerden talepler almak için iyidir.

Halk üzerinde etki sahibi olanlarla görüşün

Sosyal kanıt, seçmenlerin kime oy vereceklerine karar vermelerine yardımcı olmada büyük bir faktördür. Böylece bir topluluk lideri veya etkileyici bir kişi, sizi kendi seçtikleri aday olarak desteklediğinde, bir toplulukta daha fazla destekçi kazanırsınız. Böyle etkili kişilerle konuşun ve onların desteğini kazanın. Bir etkinlikte desteklerini göstermelerini sağlayın.

Kanallarınızı çeşitlendirin

Kısıtlı bütçeniz olan bir seçimse, geniş çaplı bir kampanyanın tüm seçmen temas adımlarını kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle yerel seçmenler arasında mümkün olan en fazla görünürlüğü elde etmek amacıyla hangi kanalları kullanacağınızı seçin. Şehirdeki halka açık yerlerde ve yoğun bölgelerde ilanlar kullanın. Seçmenler sizi bu şekilde bulmaya meyilliyse, kapı kapı dolaşıp broşürleri dağıtın hatta yerel bir TV veya radyo programı da işinize yarayabilir.

Mukundan Sivaraj

CallHub Yazarı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.