Sanatsal üretimi teşvik ediyoruz

Yıldız Holding olarak kuruluşumuzdan bu yana ülkemize sağladığımız ekonomik katkıların yanı sıra, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle de topluma fayda sağlama misyonunu sahipleniyoruz. Toplumu ortak bir paydada bir araya getiren ve kültür dünyamıza yön veren projelerde yer almaya özen gösteriyor, yıl boyunca sanatseverlerin ilgiyle takip ettiği pek çok etkinliğe imza atıyoruz. Gelenekselleşen pek çok sanat etkinliğimizi salgın koşullarında dahi sosyal mesafe kurallarına uygun bir biçimde devam ettirdik. Her yıl ramazan ayında Yıldız Holding Sergi Salonu’nda düzenlediğimiz sergimizi bu sene araştırmacı-yazar İbrahim Ethem Gören küratörlüğünde gerçekleştirdik. 25 Kadın tezhip sanatçımızın 75 eseriyle katıldığı “Kadın Sanatçılar – Esmâlar ve Hilyeler” sergimizde ziyaretçilerimiz randevu alarak COVID-19 ile ilgili tüm önlemlerin alındığı bir ortamda geleneksel sanatımızın eşsiz eserleriyle buluşma imkanına sahip oldu. Yine benzer şekilde geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz “Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri Hat ve Tezhip Koleksiyonu”nu da dijital sergi formatında ziyaretçilerimizin beğenisine sunduk.

Resim koleksiyonundaki eserler Yıldız Holding’de sergileniyor

Gerek çağdaş dönem sanat eserlerini gerekse toplumsal belleğimizde iz bırakan geleneksel sanatımızın en nadide örneklerini geniş halk kesimleriyle buluşturmayı önemsiyoruz. Sanatsal üretimi teşvik ederek ve sanatçıya kaynak sağlayarak önemli bir misyon üstlendiğimize inanıyoruz. Yirmi yıl boyunca çeşitli müzayede ve sergilerden alınan ve aralarında Burhan Doğançay, Mehmet Güleryüz, Ömer Uluç, Azade Köker, Canan Tolon, Bedri Baykam, Ahmet Güneştekin, Mübin Orhon, Abdurrahman Öztoprak, Selma Gürbüz gibi çok önemli sanatçıların 800’ü aşkın eserinin yer aldığı resim ve hat koleksiyonumuzu kültür-sanat etkinliklerimize ev sahipliği yapan sergi salonumuzda ve Holding şirketlerimizin ofislerinde sergiliyoruz. Koleksiyonumuzun estetik zenginliğini çalışanlarımızla da paylaşmanın son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Çalışma ortamımızı, sadece iş yapılan mekânlar olarak değerlendirmekten öte, sanat eserlerinin estetik kattığı ‘yaşayan’ alanlar olarak tasarlıyoruz. Bu eserlerden bir tanesi de Çağdaş sanatçı Refik Anadol’un “pladis Veri Uzayı” isimli görsel-işitsel enstalasyonu. Yansıtma teknolojisiyle gerçek bir uzay deneyimi hissi veren eser, yaklaşık 3 yıldır Yıldız Holding’in Çamlıca’da bulunan merkez binasında sergileniyor. 

Dönemsel sergiler sanatseverlerle buluşuyor

Yıldız Holding Sergi Salonu pek çok farklı sergiye de ev sahipliği yapmaya devam ediyor.  Bugüne dek gerçekleştirilen bazı sergilerden örnekler vermek gerekirse, 2017 yılında Devrim Erbil’in 80. yaşı kutlamaları kapsamında “Devrim Erbil’in İstanbul’u” adlı sergiye ev sahipliği yaptık. Toplam 21 eserin yer aldığı sergide, Devrim Erbil’in 2017’de tamamladığı son eserlerinden “İstanbul Üçlemesi” adlı yapıtı da ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunma şansına eriştik. Ekrem Yalçındağ’ın ‘Renk, Doğa, Ornament ve Öteki Şeyler Üzerine’ adlı sergisi ve Burhan Doğançay’ın Mavi Senfoni’nin de aralarında bulunduğu eserlerinden özel bir seçkiyi de Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salonu’nda ziyarete açtık. Diğer yandan ünlü sanat tarihçisi merhum Ekrem Hakkı Ayverdi’nin eşsiz hat sanatı koleksiyonunu bir araya getirdiğimiz “Ayverdi’nin Kalem Güzelleri” etkinliğimiz de büyük ilgi gördü. 2019 yılında Kutlu Doğum Haftasında “Kırk Hadis Sergisi”ni ziyarete açtık. Eserler, ünlü Hattat Hüseyin Kutlu’dan icazetli 21 hattat ve 18 tezhip sanatçısı tarafından yazıldı. Türk tezhip ve kalem işi sanatlarının öncü ismi Naciye Subaşı’nın “Aşk” isimli sergisi de sanatseverlerle buluşturduğumuz sergilerden biri oldu.

Tuğçe Altınsoy

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Grup Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.