Site icon Campaign Türkiye

Samsung otizmli insanlar için gürültü azaltan uygulama geliştiriyor

Samsung İspanya ve Cheil Worldwide İspanya, otizmli insanlarda korkuyu tetikleyebilecek seslerin seviyesini azaltmak için markanın kulaklıklarıyla aktif olan yapay zeka destekli bir uygulama yarattı. Otizmli bireyler, sirenler veya yol çalışmaları gibi belirli seslerden rahatsızlık duyabiliyor veya kaygı geliştirebiliyor. Unfear adlı uygulama, harici sesleri tamamen engelleyerek kişiyi izole edebilen gürültü önleyici kulaklık takmanın bir alternatifi.

İspanyol Psikiyatri ve Ruh Sağlığı Derneği tarafından onaylanan Unfear, kullanıcıya göre kişiselleştirilmiş sesler de dahil olmak üzere bilinen tetikleyici sesleri filtrelemek için Samsung Galaxy Buds ile birlikte çalışıyor. Algoritması, havlayan köpeklerden ağlayan çocuklara kadar strese neden olanları belirlemek ve azaltmak için kütüphanesindeki binlerce örneğe istinaden çevresel sesleri tarıyor.

Cheil Worldwide İspanya Yaratıcı Yönetmeni Alejandro di Trolio, uygulamanın otizmli kişilerin kaygı ve panik atak yaşamasını önlemeye yardımcı olmak için “ses hava yastığı” işlevi gördüğünü söyledi. Kullanıcılar stresli anlarda “sakin modu” seçiyor ve uygulama, sesle kontrol edilebiliyor. Buna ek olarak Unfear, kullanıcıların yardım almak için acil durum irtibat kişilerini arayabilecekleri bir SOS seçeneğine de sahip.

Uygulama, Samsung’un “Technology with purpose” girişiminin bir parçası olarak yaratıldı. Dünya Otizmi Kabul Haftası’nda (27 Mart – 2 Nisan) başlatıldı, İspanyolca ve İngilizce dillerinde sunuluyor. 2023 yılı boyunca dünya çapında piyasada olacak.

Samsung Electronics Pazarlama Müdürü ve E-ticaret Direktörü Alfonso Fernandez Iglesias: “Unfear projesi, dahil olan tüm aktörler arasındaki sinerji ve bağlılığın sonucudur.” dedi.

Fernandez Iglesias ise şunları ekledi: “Otizm (otizm spektrum bozukluğu) ile yaşayanların, günlük zorlukların üstesinden gelebileceği ve günlük yaşamlarını daha iyi hale getirebileceği teknolojik çözüm hakkında farkındalık yaratmak istiyoruz.”

Cheil Worldwide Küresel Yaratıcı Yönetmeni Malcolm Poynton, uygulamanın Samsung’un “Technology with purpose”un gücüne olan inancını ve Cheil’in “anlamlı, son teknoloji dijital, oyun ve mobil yenilik yaratma konusundaki benzersiz yeteneği ve DNA’sını” gösterdiğini belirtti ve ekledi: “Bunlar önemli ve Unfear’ın dünya genelinde OSB yaşayan 70 milyon kişiye sunduğu destekten daha fazla gurur duyamazdım.”

Uygulama için araştırma ve testler, on İspanyol otizm örgütü ve 100’den fazla otizmli kişiyle ortaklaşa yürütüldü.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version