Samsung, Güney Kore’de eski bir geleneği hayata döndürdü

1970’lerde, Güney Kore radyo dinleyicileri, Dj’lere istek parçaları ve kendi hikayelerini yazarak kartpostal gönderiyorlardı. Yayında kendi aşk, hayal kırıklığı hikayelerini veya sadece okudukları bir dedikoduyu duymayı umuyorlardı. Sunucunun dikkatini çekmek için kartpostallara el yazıları ve çizimler ekleyerek onları özenle hazırlıyorlardı. Bu gelenek internetin ve sosyal medyanın yükselişiyle beraber öldü, ama Cheil’in tasarladığı bir kampanya ile Samsung tekrar hayata döndürdü.

40 yaşlarındaki sanatçı daha önce 1995’te gönderdiği bir kartpostalı hatırlatıyor Geleceği hakkında endişe duyan 27 yaşındaki yüksek lisans öğrencisi ilk defa kartpostal hazırlıyor.

Kore’nin MBC radyo kanalıyla anlaşan Samsung, Galaxy Note ve S Pen kullanarak dijital kartpostal hazırlamaya teşvik edip, en iyi başvuları show’da gösteriyor. (Sıradan kağıtla hazırlanan kartpostal başvurularını da kabul ediyorlar.)

%40’ı Galaxy Note ve S Pen tarafından hazırlanan 8,565 başvuru yapıldı. Başvuru yapanların bir kısmı eski geleneği hatırlarken bir kısmı da daha önce kartpostal yazmamış doğuştan dijitalcilerden oluşuyor.Cheil’in ana hesap yöneticisi Dong-ouk Seo, kampanya hakkında “Bu kampanya, bütün hayatı dijitalden oluşanlara, ‘analog’ olmanın ne olduğunu öğretebilmememiz için bir fırsat.” Şeklinde konuştu.

Güney Kore, en hızlı internetlerden birine sahip ve dünyanın en teknoloji meraklısı ülkelerinden biri.

Aylık dinleyici sayısı 3.5 milyon olan MBC radyo, 2004 yılına kadar kartpostal sergileri düzenliyordu. Samsung’un 25 Kasım – 4 Aralık tarihleri arasında, Seoul’da düzenlediği, en iyi başvuları gösterdiği sergi o günden sonra bir ilk.

Mutluluğun babasıyla oğlunun tanışması olduğunu söyleyen sanatçı, Psy’dan “Father” adlı şarkıyı istiyor.

 

Bu kartpostalın tasarımcısı 24 yaşında ve ismini vermek istemediği bir Amerikan şirketinde çalışmak istiyor ama ingilizcesinin yetersiz olabileceğinden endişeleniyor.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.