Site icon Campaign Türkiye

Samsung 2012’de akıllı telefon pazarının lideri oldu

Araştırma şirketi IHS’nin hazırladığı rapora göre Samsung, Finlandiya merkezli cep telefonu markası Nokia’nın 14 yıllık saltanatına son vererek “2012 yılının en iyi cep telefonu markası” oldu.

Güney Koreli elektronik devi, dünya cep telefonu pazar payının yüzde 29’una sahip olarak geçtiğimiz yıl sahip olduğu yüzde 24’lük oranı artırmış oldu. Araştırma şirketi, ayrıca Nokia’nın pazar payının geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30’dan yüzde 24’e düştüğünü ekledi. Üçüncü sırada yer alan Apple ise, cep telefonu payının yüzde 10’una sahip oldu. Bu oran, 2011 yılında yüzde 7’ydi. Listede, ZTE yüzde 6’lık oranla dördüncü sırada yer alırken, LG yüzde 4’lük oranıyla beşinci sırada kendine yer buldu.

Cep telefonu pazar payları Akıllı telefon pazar payları

 

 

 

 

IHS’nin açıkladığı “2012 yılının en iyi beş akıllı telefon markası” listesinde de Samsung ilk sırayı rakiplerine bırakmadı. Yüzde 28’lik pazar payına sahip olan Samsung’u, yüzde 20’lik payıyla Apple takip etti. Nokia, HTC ve RIM markaları ise, yüzde 5’lik pazar paylarıyla listede yer alan diğer markalar oldular.

IHS’nin açıkladığı “2012 yılının en iyi cep telefonu”  listesiyle birlikte geçen yılın ikincisi Samsung, 1998 yılından beri ilk sırayı koruyan Nokia’nın tahtına oturmuş oldu. Samsung’un bu başarısı, araştırma şirketi tarafından cep telefonu markasının geniş müşteri kitlesine telefon çeşitliliğini sunması olarak gösterildi.

Kaynak: iSuppli

 

Exit mobile version