artwork

Samsun basını üçüncü sayfa haberleri yayımlamayacak

12 sene önce

1

Samsun’da günlük yayımlanan Ekip, Haber, Denge, Gazete Arena, Olay, Manşet, Yankı ve Yeni Ses gazeteleri, ortak bir kararla “üçüncü sayfa” haberi olarak da nitelendirilen cinayet, taciz, tecavüz ve trafik kazası gibi asayiş olaylarını yayımlamama kararı aldı.

Gazeteler, yayımladıkları ortak bir duyuru bu kararı üçüncü sayfalarından kamuoyuna duyurdu.

Söz konusu gazetelerin, ortak yayımladıkları duyuruda şu görüşlere yer verildi:

“Bu sayfada tehdit, şantaj, şiddet, dolandırıcılık, kapkaç, hırsızlık, kaza, adam öldürme, intihar, cinsel istismar, tecavüz, esrar, eroin, alkol, üzüntü, gözyaşı, umutsuzluk ve kan olmayacak. Bu sayfada toplumu psikolojik olarak baskı altına alacak haberler, ahlaki değerleri sarsıp insanlığı erozyona uğratacak haberler olmayacak. Bu sayfada uygulanabilir projeler, başarı, huzur, mutluluk, çocukların gelişmelerine katkı sağlayacak haberler, toplumu olumsuz yönde etkilemeyecek hayat öyküleri, 7′den 77′ye unutulan duyarlılıklarımızın sesi, A’dan Z’ye Samsun’u dünyaya anlatacak haber ve görsellikler olacak. Beraber çıktığımız bu yolda başta Samsunumuz olmak üzere bölge ve ülkemize karşı olan sorumluluklarımızı etkin şekilde yerine getirme adına attığımız ilk adım için herkese sör veriyoruz. Daha modern, daha çağdaş, daha mutlu, daha güzel ve daha yaşanabilir Samsun için…”

19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsmail Temiz, Samsun halkının gazeteleri sabah okurken moralinin bozulmaması ve olumsuz haberlerle karşılaşmaması için böyle bir karar alındığını söyledi.

Gazetelerin üçüncü sayfalarında asayiş haberlerinin yerine eğitim haberlerinin yer alacağını, asayiş haberlerine ise daha iç sayfalarda yer verileceğini belirten Temiz, “Şehrimizde günlük yayımlanan gazetelerden 8′i aynı fikirde buluşarak büyük bir birlik ve beraberlik örneğinde ilk adımı attı. İnsanlarımız toplumu harekete geçirecek haberleri okuyarak güne başlayacak. Kentimizin, kamuoyunun yararına olan her taşın altında Samsun gazetelerini görecek ve hissedeceksiniz” dedi.

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...