Sainsbury’s meyve sebze tüketiminin yetersiz olduğunu saptadı

Ortalama bir İngiliz yetişkinin, günde beş öğün önerisinin yalnızca %65’ini tükettiğine dair bir araştırma yaptıktan sonra Sainsbury’s, yetişkinlere yüzlerce ücretsiz kahvaltı sunuyor.
Araştırma, 25 milyondan fazla İngiliz yetişkinin, günde beş öğün hedefinde yeterli meyve ve sebzeyi de alamadığını gösterdi.

Bulgulara cevaben daha sağlıklı beslenmeyi teşvik etmeye çalışan Sainsbury’s ve Nectar, bu hafta İngiltere’yi gezen Vegfast Van’ı tasarladı. Yiyecek dağıtacağı konumlar arasında Londra’daki Southbank, Brighton ve Manchester yer alıyor.

Minibüsün yakınında olmayan herkes için Sainsbury’s, şu andan itibaren 2 Eylül’e kadar sürecek olan “Great fruit & veg challenge”a katılmaları halinde 750’ye varan bonus Nectar puanı sunuyor. Tüketiciler, katılmak için Nectar uygulamasını indirerek kaydolabilir.

Araştırma; ortalama bir yetişkinin, günün ilk meyve veya sebzesini saat 13:58’e kadar yemediğini, %27’sinin akşam yemeğine kadar hiç yemediğini ve sadece %9’unun kahvaltıda meyve veya sebze yemeyi düşündüğünü tespit etti. Bunun neden olduğu sorulduğunda, her dört katılımcıdan biri, önerilen günde beş öğünü unuttuklarını ve %13’ü akşam yemeği dışındaki öğünlere meyve ve sebzeyi nasıl dahil edeceklerini bilmediğini söyledi.

Çocuklarını besleme konusunda soru sorulduğunda, yetişkinler daha vicdanlı bir tutum sergiledi (veya iddia ettiler), %42’si çocuklarına kahvaltıda meyve veya sebze yedirdiklerini, %74’ü ise çocuklarının genellikle önerilen günlük miktarı yediklerini söyledi. Ancak %47’si yaz tatili geldiğinde daha kayıtsız bir tavır sergilediğini itiraf etti. Sainsbury’s bu nedenle “Great fruit & veg challenge”ı çocuklar eylül ayında okula dönene kadar uzattığını söyledi.

Nectar ve Sainsbury’s Sadakat Direktörü Sam Burston şunları söyledi: “Aralıksız bir şekilde yeni tarifler düşünmek ve farklı bir şeyler denemek için ilham almak zor olabilir. İşte bu yüzden bu yarışmayı geri getiriyoruz ve müşterilerimize Vegfast Van aracılığıyla farklı bir şeyler denemeleri için ilham vermek istiyoruz – onlara kahvaltılarını meyve ve sebzelerle doldurmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyoruz.”

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.