Sağlık ve iyi yaşam geçici bir trend değil

Gül Altan,                                                  Ogilvy İstanbul Head of PR & Influence

Pandemi sürecinin her aşamasında yeni bir şey öğrendik ya da unuttuklarımızı hatırladık. Belki de en bariz olanı toplumsal sorunların sınır tanımadığı gerçeğinin zihinlerimize kazınmasıydı. Biz de WPP şirketi ve 83 ülkede faaliyet gösteren global bir entegre ağ olarak pandemiyi, virüs Türkiye’ye ulaşmadan çok önce gündemimize aldık. Böylece Türkiye’nin etki alanına girmesiyle birlikte hızla aksiyon alıp uzaktan çalışma sistemine sorunsuz geçiş sağladık.

Sözlerle uygulamaların ne kadar uyumlu olduğunun test edildiği bir dönemden geçiyoruz. Tüketiciler markaları, çalışanlar işverenleri, vatandaşlar kamu otoritelerini bu gözle değerlendiriyor. Ogilvy açısından bakarsak süreç iki önemli hedef odağında ilerledi. Öncelikle ekibimizin sağlığını korumak, bunu sağladıktan sonra da işimizin sürekliliğinde kesinti yaşamamak…

Verimliliğimizi omuz omuza çalıştığımız günlerdeki gibi koruyabilmek için önce teknik altyapımızın uzaktan çalışmaya uygunluğunu gözden geçirip, gerekli düzenlemeleri yaptık. Ekiplerimizi de hijyen ve evden çalışma eğitimleriyle yeni çalışma düzenine hazır hale getirdik.

Markalar için hedef kitlelerini akıl, beden ve
ruh sağlığına hizmet edecek çözümlerle buluşturarak fark yaratma dönemi başladı.

Aslına bakılırsa, işin teknik kısımlarını yönetmek en kolayıydı. Ne de olsa zaten dijitalleşme yolunda hızla ilerleyen bir dünyadayız. Daha zorlu ve önemli kısım, fiziksel sağlık endişesiyle kapandığımız evlerimizde zihinsel ve duygusal sağlığımızı güçlü bir şekilde ayakta tutmaktı. Burada işin sırrının iletişimde olduğuna inandık. Aramızdaki iletişimi hep yakın tutmaya özen gösterdik. Ekip arkadaşlarımızla her fırsatta konuştuk, sık sık online toplantılarda bir araya geldik, gerekli destek ve motivasyonu sağlamak için her yolu denedik. Örneğin ofis rutinlerini sürdürmenin, hayatın devamlılığına ilişkin umut verici bir işaret olduğunu keşfettik. Bu yüzden cuma klasiğimiz olan happy hour’larımız farklı konseptlerle devam etti, sokağa çıkma yasaklarının olduğu pazar günlerini 5 Çayı buluşmalarıyla hareketlendirdik.

Aynı yaklaşımı, müşterilerimizle ilişkilerimizde de benimsedik. Sürekli iletişimde kalmak, ihtiyaçlarını anlamak, iş rutinlerini korumak…

Bu kısmı bir nevi işimizin offline kısmını online’a taşımak olarak görebiliriz. Bunun yanında daha köklü değişimler de yaşandı. Özellikle markalarımızın iletişim süreçlerinde… Bu süreçleri yeni koşullara hızla adapte etmek bizim için çok da zor olmadı. Pandemi süreci ile iyice öne çıkan dijital dönüşüm ve fayda iletişimi gibi konular zaten Ogilvy’nin önem verdiği, üzerinde çalıştığı konulardı. Ortak nokta tüm markalar için iletişimin sosyal fayda odağına kaymasıydı. Hızlı değişen ihtiyaçlara hızlı çözümler üretmek gerekiyordu. Pek çok markamız bu konuda etkili adımlar attı. Sağlık çalışanlarına, iş ortaklarına, ekolojik tarıma, sokak hayvanlarına fayda sağlayan onlarca farklı proje… Bütün bunlar markalara geleceğe yönelik güven inşa etme konusunda önemli katkı sağladı.

Pandemi döneminde hayatımızda kalıcı hale gelecek dönüşümler de yaşandı. Bunlardan belki de en önemlisi, sağlık ve iyi yaşamın geçici bir trend değil, kalıcı bir gerçeklik olduğunun anlaşılmasıydı. Bu ikili bir süredir tüketicilerin günlük yaşamında ve satın alma kararlarında yer edinmeye başlamıştı. Ev aletlerinden otomotive, lojistikten hızlı tüketim ürünlerine kadar… Pandemi ile bu etki katlanarak arttı. Böylece markalar için hedef kitlelerini akıl, beden ve ruh sağlığına hizmet edecek çözümlerle buluşturarak fark yaratma dönemi başladı. Ogilvy ve hizmet verdiğimiz markalar açısından güzel olan, bu trendin kapsamını ve dönüştürücü etkisini erken bir dönemde görerek global Health & Wellness inisiyatifimizi iki yıl önce başlatmış olmamız. Şimdi bu inisiyatifi, pandemiyle ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara adapte ederek daha da geliştirdik. Markalara, kendi gerçekleriyle ve kültürleriyle uyumlu bir şekilde bu dönüşümü hayata geçirme yolculuklarında büyük keyifle eşlik ediyoruz.

 

Gül Altan,

Ogilvy İstanbul Head of PR & Influence

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.