Sahtecilikle mücadele için çalışıyoruz

Reklamverenler Derneği (RVD) olarak, öncelikli hedeflerimizden biri sektörün şeffaf bir yapıya kavuşması, bir diğeri de her zaman sektör derneklerinin güç birliği içinde çalışmasıdır.

Bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalara bir yenisi daha eklendi: IAB Türkiye ve Reklamcılar Derneği ile birlikte Dijitalde Güvenli Reklam Platformu, yani GÜR’ü oluşturduk.

Dijital sektörde sahtecilik, küresel bir sorun. Öyle ki, dünyada toplam dijital medya yatırımlarının %3,7’si kadar sahtecilik olduğu hesaplanıyor. Bu da 7.2 milyar dolar yapıyor. Ancak, sektörel girişimlerin etkisiyle bu oranda 2017 yılı itibarıyla %10’luk bir düşüş bekleniyor. Dijital mecrada sahteciliğin önüne geçmek amacıyla oluşturduğumuz işte bu platform ile biz de, sektörün teknolojinin şekillendirdiği yeni düzene uyum sürecine katkı vermeyi, sürecin hızlanmasını desteklemeyi, yasadışı uygulamalar konusundaki bilgi eksikliğini gidermeyi ve tedarik zincirinin şeffaflaşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Her zaman ölçümlemede, ticarette, ilişkilerde şeffaflığın esas olduğunu söylüyoruz. Sektörde şeffaflığın ve güvenin oluşması için de tüm tarafların birlikte hareket etmeleri gerekiyor.

Dünyada, bizim de örnek aldığımız, TAG (Trustworthy Accountability Group), JICWEBS ve IAB. Tech Lab gibi birkaç yapı mevcut. Uluslararası organizasyonlarda yer almak her ne kadar önemli olsa da ülkemizde de benzer bir yapıya ihtiyaç duyuluyordu. GÜR de oluşturulacak Danışma Kurulu’nun çizeceği strateji çerçevesinde, dünyadaki bu yapıların çalışmalarına paralel olarak faaliyetlerini sürdürecek.

Sektörün en önemli üç derneğinin bir araya gelmesi ve gerekli özdenetim mekanizmalarının hazırlığının yapılması kararı ile oluşturulan GÜR, sektörün bir bütün olarak yararlanacağı bir platform olacak. Bugün dijital olarak anlamlandırılan bu ortak platformun, yarın yoluna tüm mecraları kapsayarak devam etmesini planlıyoruz.

 

Ahmet Pura

Reklamverenler Derneği Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Aralık 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.