Rüzgar türbinleri akıllı kameraları, “nesli tükenmekte olan kuşları” kurtarıyor

Rüzgar enerjisi gelecek vaat eden bir yenilenebilir enerji kaynağı olmasına rağmen, çevre için alternatif bir risk oluşturmaktadır.

Yaban Hayatı Topluluğu’nun 2013’teki araştırması, ABD’de her yıl rüzgar türbinleri tarafından tahmini 573.000 kuşun öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

Bu rüzgar türbinleri tarafından öldürülen birçok kuşun kartallar gibi nesli tükenmekte olan türler olduğuna dikkat etmek de önemlidir.

Bu problemden yola çıkan IdentiFlight, kuşlarla olan ölümcül kazaları önlemek için rüzgar türbinlerini geçici olarak durdurabilen akıllı kameralar tasarladı.

IdentiFlight’ın akıllı kameraları, bu teknoloji alanında benzersiz çünkü bu kameralar, kuş türlerini gerçek zamanlı olarak belirleyerek gelen bir kuşun nesli tükenmekte olan bir tür olup olmadığını belirleyebiliyor. Bu süreç, yapay zeka ve makine vizyonunun bir kombinasyonu ile mümkün hale geliyor.

Kameralar kuşları tanımlamaya devam ettikçe, görüntülerin veritabanı büyüyecek ve bu da onu “daha akıllı” hale getirecek. Bu durumla, türlerin belirlenmesinde ve bıçakların hızının ayarlanmasında daha etkin bir rol oynayacak.

Journal of Applied Ecology tarafından yapılan bir araştırma, benzer bir sistemin kartal ölümlerinde% 82’lik bir azalma gösterdiğini ve bu kameraların rüzgar türbini sahalarında önemli ölçüde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini kanıtlamaya yardımcı olduğunu buldu.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.