artwork

Reklamverenden mecralara mesaj var!

9 sene önce

0

Son zamanlarda özellikle ölçümlemenin önemine dikkat çeken Reklamverenler Derneği bir mesaj yayınlayarak tüm mecralarda ortak bir dilin ve tutarlılığın oluşturulması için çağrıda bulundu. İşte Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura’nın Campaign Türkiye aracılığıyla tüm mecralara ilettiği mesaj: “Ölçümsüzlük reklamsızlığa götürür” 

Ahmet Pura – Reklamverenler Derneği Başkanı

“Günümüzün ekonomik ortamında, reklamverenler, markaları için reklam yatırımı yapacağı mecraları en sağlıklı ve verimli bir şekilde saptayabilmek ve ticari iletişim yatırımlarının geri dönüşünü değerlendirebilmek için ölçümlemeye her zamankinden daha çok önem veriyor.

Reklam etkinliğinin optimize edilebilmesi, sağlıklı, tutarlı, güvenilir ve düzenli bir şekilde denetlenen mecra ölçümlemelerine bağlı olarak gerçekleştirilebiliyor. Mecraların sayısı arttıkça, reklamverenin mecralar arasında yapacağı reklam yatırımının dağılımı, her geçen gün daha kritik bir konu haline geliyor. Reklamverenler, medya planlaması yaparken ülke temsili, tüm hedef kitleyi içeren, sürekli, tutarlı ve mecralar arası etkileşim ve sinerjiyi ölçebilecek nitelikte veriye gereksinim duyuyor. Kampanyaların toplam etkisini ve satışlara olan yansımasını ölçebilmek, hiç şüphesiz ki, markaların sağlıklı planlama ve yatırım yapabilmesinin ön koşulunu oluşturuyor.

Ölçümlemede en geride ülkelerdeniz

Bu beklentilere karşın, Türkiye’de mecra ölçümlemeleri konusunda yeterli seviyede olmadığımızı her zaman söylüyoruz. Ölçümleme konusunda içinde bulunduğumuz coğrafyadaki ülkeler arasında en gerilerdeyiz. Kişi başı TV izlenirliği en yüksek ülkelerdeniz, dijitalin penetrasyonu ise büyük hızla artıyor. Aynı anda, ölçümlemesi henüz oturmayan basın ve radyo mecraları diğer mecraların büyüme hızına yetişemiyor.

Türkiye’de halihazırda reklamverene sunulan ölçümlemelerin bir kısmında veriler, farklı hedef kitleler bazında planlama yapmak için yeterli değil. Mecralar arasında ortak bir dil yok.  Bu nedenle mecralar arası karşılaştırma yapmak ve etkileşimi hesaplayabilmek neredeyse olanaksız görünüyor.

Ortak dil önemli

Ortak bir dilin ve tutarlılığın oluşturulması için, tüm mecra ölçümlerinin tek bağımsız çatı altında toplanmasını, sektörün geleceği adına anlamlı buluyoruz. Reklamverenler Derneği olarak, bu konuda çalışmalar yapmak üzere oluşturduğumuz Proje Grubumuz, bu amacımıza yönelik tüm paydaşlarla işbirliği yapmak ve sonuca ulaşmak için harekete geçiyor. Hedefimiz; ölçümlemelerde gelişmiş ülkelerdeki modelleri de araştırıp inceleyerek, en son kullanılan ve medya yatırımlarımızı en verimli şekilde yönlendirebileceğimiz ölçümleme metotlarının Türkiye’de de başlatılıp kullanılmasını sağlamak. Vizyonumuzu geniş tutuyoruz: Günümüz gelişmiş teknolojik olanakları sayesinde, erişilmesi güçleşen ama en büyük güç olan tüketiciyi en iyi şekilde anlayıp, analiz edebilmektir. Yatırım yapılan mecraların tek kaynaktan ölçülüp, en iyi işleyen mecra karışımının bulunmasını istiyoruz.

Sağlıklı, tutarlı ve denetlenmiş ölçümleme

Mecralardan beklentimiz ise, ülkemizdeki reklam yatırımlarının büyüme potansiyelinin her mecra tarafından uzun vadeli olarak değerlendirilmesidir. Günü kurtarmak yerine, uzun vadeli stratejiler oluşturulmalıdır. Sağlıklı, tutarlı ve denetlenmiş ölçümleme süreci, bu büyümenin belkemiğini oluşturacaktır.

Her fırsatta gündeme getirdiğimiz şekliyle, dünyada olduğu gibi Türkiye reklam sektöründe de taşlar yerinden oynamaya devam edecek. Genel yatırımlardan yüzde itibariyle pay kaybeden mecralar, gelişmeler doğrultusunda ciro artışı sağlayacaklardır. Zira, ölçümlemenin vereceği ivme ile artan reklamveren güveni sayesinde yatırımların da artacağı beklenen bir durumdur. Ülkemiz potansiyelinin bu koşullar doğrultusunda daha çok su kaldıracağına inanıyoruz.

Uzun yıllara dayanan geçmişiyle Türkiye reklamcılığının, tüm dünya ve ülke gerçekliğine uyum sağlarken katılımcılık, dayanışma, paylaşım ve sürdürülebilirliği amaç edinmesini diliyoruz.”

 

Bu yazı Campaign Türkiye Temmuz 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Amazon’dan Türkiye’deki deprem felaketi için yardım

Amazon, Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal afet durumuna yardımcı olmak amacıyla...

Apple’dan Türkiye’ye destek

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki...

Takashi Murakami Hublot iş birliğiyle yeni NFT koleksiyonu

Japon sanatçı Takashi Murakami, İsviçreli lüks saat üreticisi Hublot ile...