artwork

Reklamlar dergi, tablet dinlemiyor!

9 sene önce

0

GfK MRI Starch tarafından yapılan araştırmaya göre dergilerin basılı versiyonları ve tablet versiyonlarında bulunan reklamların okuyucular tarafından hatırlanma oranları birbirine çok yakın.

GfK MRI Starch, 2013 yılında yayınlanan 805 derginin yer aldığı yaklaşık 29,000 reklamın kullanıcılar tarafından ne kadar hatırlandığını ölçmek için internet üzerinden bir anket hazırladı. Okuyuculara reklamları hatırlayıp hatırlamadıkları ve reklamla herhangi bir interaktif deneyim yaşayıp yaşamadıkları soruldu. Araştırmaya göre dergilerin tablet versiyonlarında bulunan reklamları okuyucular tarafından %52 oranında hatırlanma ihtimali var. Basılı dergilerdeki rakama çok yakın olan bu sonuç, ünlü dergiler söz konusu olunca %80 gibi bir orana çıkabiliyor.

Araştırma ayrıca tabletlerde yayınlanan interaktif reklamların yüksek hatırlanma özelliklerine karşı daha fazla kazanç getirmediğini de ortaya koydu. Bunun yanında ankete katılanların %62’si tabletlerdeki dijital reklamları beğendiklerini ve interaktif özellikler sayesinde ürünler ve hizmetler hakkında daha rahat bilgi sahibi olma fırsatı yakaladıklarını belirtiyor.

Starch’ın topladığı veriye göre tablet dergi okuyucularının yarısına yakını (%48) yıllık en az 75.000 dolar geliri olan ve 18-34 yaş aralığına sıralanmış genç ve görece refah seviyesi yüksek bir kitle.

Starch şirketinin üst düzey yöneticilerinden Mickey Gallin konuyla ilgili olarak, “Araştırmamıza göre okuyucular dergilerin tablet versiyonlarında sadece derginin içeriğine ya da makalelere ilgi duymuyorlar. Dijital reklamların okuyucuların ilgisini çekme konusunda büyük bir gücü var” diyor.

 

Senin için
Tümünü göster
Depremzedelere destek için kime, nereye ve nasıl başvurabiliriz?

Depremin yıkıcı sonuçlarını biraz olsun hafifletmek için yardımda bulunabileceğimiz iletişim...

Amazon’dan Türkiye’deki deprem felaketi için yardım

Amazon, Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal afet durumuna yardımcı olmak amacıyla...

Apple’dan Türkiye’ye destek

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki...