Reklamda kadın ana karakter artıyor

2017’de kurduğumuz Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulumuzun yoğun çabalarının olumlu gelişmeler yaratmaya başlaması, bu işe gönül vermiş her birimizi memnun ediyor. Yeni açıkladığımız Effie Türkiye 2019 ödüllü reklamlarının Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması’nın ikinci faz sonuçlarına göre; reklamlarda kadın ana karakterlerin görünürlüğünün geçtiğimiz 3 yıla kıyasla arttığını tespit ettik, %35 olan kadın ana karakter oranı %40’a yükseldi.
Bu yıl örneklemi genişlettik, sadece ödül alanları değil tüm finalist reklamları inceledik ve gördük ki reklamların önemli bölümü eşitliğe gelmiş, kadının görünürlüğü %49’a yükselmiş; demek ki gelecek yıl hedefimiz olan %50 oranını yakalayacağız. World Federation of Advertisers (WFA), UNWomen gibi global organizasyonların ve İsveç Konsolosluğu’nun desteği ile Türkiye kaynaklı bir dünya projesiyiz, yurt içinden de kurumsal markalardan, sektör örgütlerinden ve üniversitelerden destekçilerimiz var. Onların desteğiyle gelişme çok yüksek ve sevindirici ama bu gelişim ivmesinin sürdürülebilir olması, hala istediğimiz sonuçları alamadığımız diğer alanlara da yayılması, gelecek kuşaklara olan sorumluluğumuzu yerine getirebilmemiz için gerekli. Örneğin reklamda kadının sesini hala duyamıyoruz, dış ses kullanımında gelişme yok. Oysa yapılan araştırmalarda, erkek sesinin kadın sesinden daha çok satış yaptırdığına dair bir sonuç yok. Ayrıca bankacılık, telekomünikasyon ve otomotiv gibi belirli kategorilerde, cinsiyetlerin temsili açısından hala geleneksel reflekslerle hareket ediyoruz.
Algı değişimi esastır, bu projenin sosyal sorumluluk olarak değil hayat tarzımız olarak görülmesi için çalışıyoruz. Bugün bitti, yarın sabahtan itibaren daha çok çalışmalıyız dedik ve önümüzdeki günlerde AÇEV iş birliğiyle ‘Eşitlikçi Reklamlar’ için farkındalık ve dönüşüm eğitimlerimizi başlatıyoruz.
Hayalimiz, bugün çabalarımızla oluşturduğumuz her kum tanesinin, bir gün üzerinde güneşleneceğimiz kumsala dönüşmesi…

Ahmet Pura
RVD Yönetim Kurulu Başkanı
WFA Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı, ilk kez Campaign Türkiye 93. sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.