artwork

Reklamda Dönüşümün Karnesi; Effie 3. Faz Sonuçları

2 sene önce

0

2019’da Effie ödüllü reklamların geçmiş 10 yılıyla ilgili Toplumsal Cinsiyet Eşitliği irdelenmesini ve raporlanmasını yapan ilk ve tek ülkeydik, halen öyleyiz. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklam Bölümü işbirliğiyle, hocalarımızın değerli katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz ve artık reklam sektörünün önemli bir karşılaştırma ölçütü haline gelen araştırmanın üçüncü fazını, salgının tüm zorlayıcı şartlarına rağmen tamamlamış bulunuyoruz.

Raporun ilk fazında, geçmiş 10 yılda ödül almış projeleri incelediğimiz zaman, reklamlardaki ana karakterlerin %65’inin erkek, %35’inin kadın olduğunu, dışsesin %89’unun da erkek olduğunu üzülerek görmüştük. 2020 yılında finale kalan ve ödül alan toplam 282 reklamın incelendiği 3. Faz sonuçlarına göre, önemli parametrelerde olumlu gelişmelerin yanı sıra kadınların reklamlarda ana karakter rolünün de artığını görüyoruz. Ödül alan reklamlarda ana karakterlerin %48’i kadın, finalistler dahil bakıldığında ise %53 oranıyla kadın ana karakter kullanımı ilk defa erkeğin önüne geçmiş durumda.

Diğer umut vadeden gelişmeler ise banka, finans, telekomünikasyon gibi kategorilerde kadın ana karakter oranlarının geçmişe kıyasla daha yüksek olması. Ayrıca kadınların baskın cinsiyet rolünün ev kadınlığıyla sınırlı olmadığı görülüyor, ilk sıraları %18 ile “otorite figürü” ve %12 ile “komik kadın” temsilleri paylaşıyor. Kısacası, kadınlar reklamlarda geleneksel rollerinden giderek sıyrılıyor, geçen yılla karşılaştırıldığında kariyer kadını rolünde iki kattan fazla artış gözlemleniyor (%9).

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın, reklamlarda kadının sesi halen duyulmuyor, 2019 ve 2020 Effie TV reklamlarının geneline bakıldığında 4 reklamdan 3’ünde erkek dışses kullanımı değişmeden devam ediyor. Kadının çalışan rolünde, işyerinde gösterimiyle ilgili ise halen yol kat edemedik.

Araştırmanın sonuçları, reklamda dönüşümün sağlanmasında uzun vadeli planlamanın önemini bize bir kez daha gösteriyor. Biz bu yola gönlünü vermiş tüm paydaşlarımızla beraber, sektörümüzdeki bu kemikleşmiş algıların son bulduğu güne kadar yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Raporun tamamı www.rvd.org.tr‘de.

Ahmet Pura

RVD Yönetim Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.