Site icon Campaign Türkiye

Reklamcılığın ön yargılı dünyasını gösteren bir reklam filmi

Birleşmiş Milletler’in kadınları güçlendirmeyi amaçlayan birimi UN Women‘ın bir platformu olan Unstereotype Alliance yeni bir kampanya filmi yayınladı. MullenLowe Londra imzası taşıyan kampanya, reklamcılığın ön yargılı dünyasını gösteren bir reklam filmi ile bu sektörde önde gelen şeyin yetenek değil kalıplaşmış yargılar olduğunu vurguluyor.

Pazarlama ve yaratıcı endüstriler için tasarlanan kampanyada, reklam filmi seçmelerine katılan ve reklamlarda çok sık gördüğümüz rolleri canlandıran oyuncuların bu rollere genellikle yeteneklerinden ziyade dış görünüşleriyle seçildiklerini görüyoruz.

Unilever, AT&T, IPG, Google, Microsoft, WPP, P&G gibi markalar tarafından desteklenen programın yöneticilerinde Phumzile Mlambo-Ngcuka, geçen sene Cannes’da programı tanıtırken şunları söylemişti: “Kalıplaşmış fikirler, aslında kadınlık ve erkeklik hakkında kökleri derinlere dayanan fikirlerin yansımasıdır.“Olumsuz ve kadınları küçümseyici görüşler, toplumsal cinsiyet eşitliği için en büyük engellerden birisidir ve bu görüntüleri, nerede olursa olsun, ele almamız ve değiştirmemiz gerekir. Reklam endüstrisi de, algıları değiştirmek ve sosyal normları etkilemek için kullanılabilecek güçlü bir araçtır. ”

Film, beyaz çarşaflarla kırmızı bir mendili aynı anda yıkayacak “işe yaramaz baba” rolü için bir aktör seçimiyle açılıyor. Hint kökenli bir başka erkek ise, bakkal dükkanı sahibi rolü için seçilirken, kadınlara ise anne, resepsiyonist, garson ve saç modeli karakterleri veriliyor.

Filmde en dikkat çekici sahnelerinden biriyse “seksi dansçı” rolünü alan ve aslında Royal Ballet School’da klasik bale eğitimi gördüğünü paylaşan kadın oyuncu.

Reklam filminde gerçek tepkiler almak için, oyunculara gerçekte bu rol dağıtımının hangi marka için olduğu söylenmemiş.  Filmin sonunda oyuncuların hepsi geri çağrılmış ve yönetmen filmin amacını anlatmış.

Künye

Reklamveren Unstereotype Alliance at UN Women
Ajans MullenLowe London, IPG
CCO Jose Miguel Sokoloff
Global Kreatif Direktör Alex Okada
Kreatif Ekip Jorge Eliecer Pinto & Juan Pablo Maldonado
Yapımcı Luke Judlin
Tasarımcı Rob Hare
Prodüksiyon Şirketi Snapper Films
Yönetmen Joanna Bailey
Yönetici Yapımcı Helen Hadfield
Sinematografi Ben Smithard
Editör Sam Sneade
Ses Wave
Ses Tasarımı Ed Downham
VFX The Mill

Exit mobile version