Reklamcılığın geleceği ellerimizde

Büyüme ve iş dostu bir göç politikası hayati öneme sahiptir, bu nedenle İngiltere reklamcılığı en parlak ve en iyi küresel yetenekleri çekmeye devam edebilir.

Noel’den hemen önce, dijital, kültür, medya ve spor bölümü, Birleşik Krallık yaratıcı endüstrilerinin, 2017’den bu yana ekonominin iki katına çıkarak, 2010’da İngiliz ekonomisine 100 milyar sterlin katkısı olduğunu gösteren rakamları yayınladı. Reklam, bir yıldız sanatçısı olarak faturalandırıldı. DCMS eyalet sekreteri Jeremy Wright ile yaratıcı endüstrilerin “yurt içi ve yurt dışındaki en iyi İngiliz ekonomisinin bayrağını açtığını” ilan etti.

Reklam sektörünün seçtiği tek şey; biz ekonominin hayati bir unsuruyuz demesi. 2017 yılında, İngiltere plc için 132 milyar sterlinin üzerinde bir değer yarattı. Yıllık UK reklam hizmetleri ihracatı son rakamlarda 5,8 milyar sterlin olarak gerçekleşmiştir ve Mart ayında güncellenmiş bir rakam seti yayınlanacak.

Reklamcılığın geleceği ellerimizde-campaigntr

Bu yıl, sektörümüzün başarısı, İngiltere uluslararası sahnede yeni bir role ve en yakın coğrafi pazarlarımızla değişen bir ilişkiye doğru ilerlerken bu verimli çalışmalar çok daha önemlidir. Bunlar belirsiz zamanlar, ancak reklamcılığın geçmişine baktığımızda, endüstrimiz daima adapte olmuş, yenilik yapmış ve gelişmiştir.

Reklamcılığın “yasal, nezih, dürüst ve doğru” kalmasını sağlamak için dünyadaki en iyi ve en kapsamlı öz düzenleme sistemine sahibiz; ama biz şikayet etmekten uzaktayız. 2019 yılında, kamu güveninde uzun vadeli düşüşün arkasındaki sorunları ele almak için sektörler arası bir koalisyon ile birlikte çalışacağız, bu yüzden 2019 ve sonrasında bu konuda daha fazla şey duymayı umuyoruz.

Sektörün küresel merkezi olarak konumumuzu savunmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Brexit’in sonuçları ne olursa olsun, şirketimize açıklık bilincini mümkün olduğu kadar yaygın hale getirmeye kararlıyız. Bu amaçla, Reklam Derneği, Cannes Lions için İngiltere temsilcisi oldu ve yaz aylarında İngiltere reklamları için bir vitrin programı planlıyoruz. Dahası, Şanghay Uluslararası Reklam Festivali ve SXSW’de İngiltere reklamcılığının güçlü bir profile sahip olması yolları üzerinde çalışıyoruz.

Uluslararası Ticaret Departmanı aracılığıyla, hükümet bu çabaları desteklemektedir ve İngiltere’yi tanıtmak için grubumuzun yanı sıra İngiltere’yi dünya lideri olarak tutmak için çok fazla çaba harcayan 40 farklı ihracata yönelik işletme ve kuruluşla birlikte kilit bir ortaktır. Kampanya’nın da bu grubun bir üyesi olması beni çok mutlu etti ve ihracat uzmanlıklarını büyütmek isteyen tüm işletmeleri memnuniyetle karşıladık.

 

İngiltere ekonomisindeki hizmet sektörlerinin çoğunun hedeflerimizi paylaşması nedeniyle hükümeti İngiltere reklamları için mümkün olan en iyi anlaşma için baskı yapmaya devam edeceğiz. Büyüme ve iş dostu bir göç politikası hayati öneme sahiptir, bu nedenle İngiltere reklamcılığı en parlak ve en iyi küresel yetenekleri çekmeye devam edebilir. Ayrıca, veri akışları ve yayın hakları konusunda hassas anlaşmalar da kritiktir.

Ancak Mart ayının sonunda ne olursa olsun, İngiltere reklamcılığının adapte olacağına ve gelişeceğine inanıyorum. Önümüzde büyüleyici bir yıl var. Şimdi Birleşik Krallık’ta ve dünya sahnesinde endüstrimiz için mümkün olan en iyi geleceği şekillendirme zamanı.

Stephen Woodford

İngiltere Reklam Derneği Genel Müdürü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 85. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.