Markaların gözdesi 9 Instagram kullanıcısı

Reklamverenler Instagram’ı etkin kullanmanın en iyi yolunun, saygı gören ve etkili Instagram kullanıcılarıyla işbirliği yapmak olduğunu düşünüyor. Popüler Instagram kullanıcıları daha çok markalar (Starbucks) ve ünlüler (özellikle isimleri Kardashian ile bitenler) olsa da, sitede çektikleri fotoğraflarla takipçi toplayan bireysel Instagram kullanıcıları da var ve markalar onlardan yararlanmak istiyor. ABD’li Instagram kullanıcısı Jonathan Nafarrete‘ye göre ünlü kişilere ulaşmak onlar için büyük bütçelere mal olacak. Bu yüzden markalar, onlara yardım edebilecek normal kullanıcılardan nasıl yararlanacaklarını keşfediyorlar.

Popüler bir Instagram kullanıcısı, kaliteli bir ürün sağlayamadığı takdirde 100.000’den fazla hayrana sahip olamaz. Bu nedenle markalar, sadece yeni ve geniş bir hayran kitlesini sağlamıyor, aynı zamanda etkili Intagram kullanıcılarına ulaşıp onların güzel ve tahrik edici ürünlerini de elde ediyorlar. Bu yüzden markalar tanınmış fotoğrafçılarla işbirliği yapmaya başladı.

Bu uygulama daha yaygın hale geldikçe sorunlar ortaya çıkmaya başladı tabii ki: Instagram kullanıcıları fotoğraflar için ücret alıp almadıklarını ve işlerinin parasal anlamda nasıl karşılandığını açıklamalılar mı?

New York’ta serbest fotoğrafçılık yapan ve etkili bir Instagram kullanıcısı olan Sam Horine yaptığı açıklamada, markaların bir fotoğrafın değerini anlayamadıkları görüşünde. Horine, “Görüştüğüm bir marka olabildiğince tüm işleyişi yakalamayı ve bunu bir fotoğrafa sığdırmaya çalışmıştı. Bu iş bana çok kurumsal ve kontrollü gibi geldi. Ayrıca iş, gerçek reklam dünyasında 20.000 dolara mal olabilirdi. Önerdikleri oran çok gülünçtü” diyor.

Çoğu Instagram kullanıcısı hesap devralma ve potansiyel hashtag oluşturma karşılığında para almaktan, etkinlik davetlerinde gösteriş yapmaktan ve hatta Abu Dhabi’ye abartılı geziler yapmaktan dolayı keyifli bir şaşkınlık içinde.

İşte şirketlerin çalışmak için birbirleriyle yarıştıkları Instagram kullanıcıları:

Brian Difeo / @bridi

Brian Difeo / @bridi

Yaş: 34

Yer: West Village, New York

Mesleği: Hive at 55’te Topluluk Yöneticisi ve The Media Mobile Lab’in Kurucu Ortağı

Takipçi Sayısı: 119.000 üzeri

Instagram Öyküsü: DiFeo ilk Instagram hesabını Instagram’ın hizmete girdiği tarihten haftalar sonra 22 Ekim 2010’da aldı. Hayatından kareler çekmeye başladı ama sonra bu hikaye Temmuz 2011’de yapılan Newport Folk Festivali’ne uzandı. Festivalde hesabını kullanarak fotoğraf çekmesi karşılığında ücretsiz olarak kulise geçme teklifi aldı. Ayrıca bu festival hesabındaki takipçileri 5’ten 10.000’e çıkarmasını sağladı.

Marka Öyküsü: Markalara bir şeyler karşılığında fotoğraf çekmeyi keşfeden DiFeo, defile çekimlerinden lüks çekimlere kadar birçok iş yaptı. Bu yılın başlarında, Puma DiFeo ile bağlantıya geçti ve Volvo’s Ocean Race’in fotoğraflarını çekmesi için kendisini Abu Dhabi’ye gönderdi; bu pahalı seyahatin tüm masraflarını karşıladı. DiFeo ayrıca, New York’taki Instagram kullanıcılarının markalarla bağlantıya geçerek çalışmaları için bir kolektif kurdu ve Times Meydanı’ndaki W Hotel’de Instagram galerisini açtı.

 

 

Mike Kus / @mikekusgram

Mike Kus / @mikekusgram

Yaş: 38

Yer: Chichester, İngiltere

Meslek: Serbest web/grafik tasarımcısı

Takipçi Sayısı: 243.000 üzeri

Instagram Öyküsü: Kus, Instagram’a sitenin hizmete girdiği gün dahil oldu. Hesabında ilk başlarda Bath’teki günlük hayatına dair fotoğrafları yayınlıyor ve hayattaki önemsiz ayrıntıları güzelleştirmeye çalışıyordu.

Marka Öyküsü: Burberry şirketi, Kus’u Londra Moda Haftası’nda etkinliklerde canlı yayın akışı yapması için tuttu. Kus, Ted Barker için de çalıştı ve önümüzdeki aylarda başka şirketler için de çekimler yapacak. Kus, “Instagram kullanıcılarının reklamlar için çalışmalarından rahatsız değilim. Sanırım önemli olan yaptığınız hakkında dürüst olmanızdır.” diyor.

 

Sam Horine / @samhorine

Sam Horine / @samhorine

Yaş: 34

Yer: Brooklyn, New York

Meslek: Fotoğrafçı

Takipçi Sayısı: 153.000 üzeri

Instagram Öyküsü: Horine’ın Instagram’a katılması bir hayli hızlı olmuş. Reklam fotoğrafçılığı yapmak için biraz hevesli olduğunu ve Instagram’ın kendisine fotoğraf çekme sevgisini geri getirdiğini söylüyor.

Marka Öyküsü: Horine’ın Instagram’daki marka çalışması, Roma’ya gittiği zaman Food Republic için bir mutfak belgeseli yapmayı teklif etmesiyle gerçekleşti. Facebook Instagram’ı satın aldıktan sonra ise markalar kendisiyle iletişime geçmeye başladı.

 

 

Liz Eswein / @newyorkcity

Liz Eswein / @newyorkcity

Yaş: 23

Yer: New York City

Meslek: New York University’den yeni mezun oldu

Takipçi Sayısı: 282.000 üzeri

Instagram Öyküsü: Onun çalışmaları aslında her şeyi anlatıyor. Eswein’in amacı, insanlara yaşadığı şehrin asla uyumadığına dair işaretler vermekti.

Marka Öyküsü: Eswein Nike, T-Mobile, Lucky Magazine gibi markalarla çalıştı. Delta Havayolları Eswein’le Madison Square Garden’da yapılan New York Rangers yarışlarının fotoğraflarını çekmesi için işbirliği yaptı.

 

 

Adam Senatori / @adamsenatori

Adam Senatori / @adamsenatori

Yaş: 38

Yer: Madison, Wisconsin

Meslek: Fotoğraf Yönetmeni

Takipçi Sayısı: 100.000 üzeri

Instagram Öyküsü: Ona ilk başlarda ne tür fotoğrafları çektiği sorulduğunda, Senatori ‘tam anlamıyla hava fotoğrafları’ diye cevap verdi.

Marka Öyküsü: Senatori, geçen Aralık ayında yapılan ve General Electric’in sponsor olduğu Instagram yarışmasını kazandı ve bundan sonra General Electric’in kurumsal hesabı için çalışmalar yapmaya devam etti. Senatori yaptığı açıklamada, GE Havacılık adına fotoğraf çekmek için Londra’dan Galler’e uçtuğunu ve yeni çekimler için Temmuz ayında İngiltere’ye geri döneceğini belirtiyor.

 

 

Bex Finch / @BexFinch

Bex Finch / @BexFinch

Yaş: 26

Yer: New York

Meslek: Serbest Fotoğrafçı

Takipçi Sayısı: 154.000 üzeri

Instagram Öyküsü: Instagram hesabını Aralık 2010’da açan Bex, kendisini tanınır kılan #fromwhereistand isimli hashtag’i oluşturdu. Bu hashtag, kişilerin günlük hayatlarında bulundukları yerden ayakkabılarının nasıl gözüktüklerini gösteren fotoğraf çekmelerini sağladı. Hashtag son derece popüler oldu ve 130.000 takipçiye ulaştı.

Marka Öyküsü: Bex, reklam fotoğrafçısı olarak değil de serbest fotoğrafçı olarak çalışmanın para kazanma açısından çok kötü olduğunu belirtiyor. Ayrıca Bex’in çalışmaları dünyaya ayakkabıların perspektifinden baktığından beri, ayakkabı dünyası onun için büyük bir pazar haline geldi. Hatta Bex, 2013 sonbahar kampanyası için Keds şirketiyle olan görüşmelerini sürdürüyor.

 

 

Jonathan Nafarrete / @jonathan360

Jonathan Nafarrete / @jonathan360

Yaş: 29

Yer: Santa Monica, California

Meslek: Instagram LA’nın kurucusu

Takipçi Sayısı: 23.000 üzeri

Instagram Öyküsü: Nafarrete mütevazi sayıda Instagram takipçi sayısına sahipken (en azından diğer büyük kullanıcılara göre), takipçi sayısını çektiği fotoğrafları Twitter sayfasına koyduktan sonra artırdığını söylüyor.

Marka Öyküsü: Nisan ayında T-Mobile için bir etkinlikte fotoğraf çekmeye başladı ve çektiği fotoğraflar etkinlikteki büyük ekranda gösterildi. Bundan sonra şansı açıldı. Ayrıca Jonathan RadioShack ile de bir çalışma gerçekleştirdi. Ancak onun yaptığı en güzel çalışma Audi için yaptığıydı. Audi, onu Le Mans’daki yarışların fotoğraflarını çekmesi için Fransa’ya göndermişti.

 

 

Leila Peterson / @dearleila

Leila Peterson / @dearleila

Yaş: 32

Yer: Los Angeles

Meslek: Fotoğrafçı

Takipçi Sayısı: 131.000 üzeri

Instagram Öyküsü: Peterson, Instagram’a kendi hayatını görüntülemek için Ekim 2010’de katıldı. Peterson bu konu hakkında “Renklere, insanlara, manzaralara, iyi hisler barındıran anlara odaklanmayı seviyorum” diyor.

Marka Öyküsü: Peterson’un takipçileri 2011 ortalarında büyümeye başlasa da, daha sonra Instagram’ın önerilen kullanıcıları arasına eklendi. Ancak markalar bundan birkaç ay öncesine kadar onunla iletişime geçmedi. Peterson şimdilik, görüşmelerindeki pürüzlerin bitmesinden önce çalışmalarıyla ilgili konuşmak istemediğini söylüyor.

 

 

Anthony Danielle / @takinyerphoto

Anthony Danielle / @takinyerphoto

Yaş: 25

Yer: Long Island, New York

Meslek: Müzik prodüksiyon şirketinde çalışıyor

Takipçi Sayısı: 181.000 üzeri

Instagram Öyküsü:  Danielle, Instagram’ın faaliyete geçmesinden kısa bir süre sonra Ekim 2010’da hesabını açtı ve önerilen kullanıcıların arasına girene kadar sekiz ay boyunca yavaş bir şekilde takipçilerini artırdı.

Marka Öyküsü: Danielle, Puma tarafından Volvo Ocean Race yarışlarının fotoğraflarını çekmek için Abu Dhabi’ye gönderildiği zaman, markalar ona ulaşmaya başlamışlardı. Bundan sonra, diğer şirketler için de çalışmalar yaptı. Danielle şu anda The Media Lab’te DiFeo ile çalışıyor.

 

Kaynak: Bussiness Insider

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.