Reklam dünyasında yeni tür liderlik

UKOM ve Cinema First Başkanı Iain Jacob, reklam dünyasındaki yeni gelişmeler ışığında sektörün geleceğini değerlendiriyor.

Endüstideki son gelişmeler oldukça dikkat çekici. Croud, ciddi bir şekilde yatırım yapılan yenilikçi pazarlama işletmelerinin sonuncusu olarak dikkati çekiyor. Oliver, Jellyfish, MSQ Partners, Brainlabs ile birlikte iyi bir süreç izlediler. Hatta Campaign’den Gideon Spanier kısa bir süre önce bu gelişmeye “sıra dışı değerler” adını verdi ve kendisi bu konuda çok haklı. Danışma grubu Gp Bullhound ise İngiltere’yi pazarlama hizmetindeki iş yatırımları nedeniyle ikinci en büyük ülke olarak tanımladı. Bu yatırımlar, Almanya’da yapılan yatırımların iki katı olmasına rağmen ABD’deki yatırımların altında kaldı.

Peki endüstride genel olarak neler yaşanıyor?
Yapısal olarak şu anki süreçte başarılı olmak için bir mücadele yaşanıyor. Bu mücadeleyi kazanmanın yolu ise etkileyicilik, performans medyası, veri bilimi, dijital video içeriği ve teknoloji gibi alanlarda yeni yetenekleri elde etmek ve geliştirmekten geçiyor. Adı geçen şirketlerin çoğu pazarlamanın dijital alanlarını ele geçirme ihtiyacı nedeniyle beş ile yedi yıl önce kuruldu. Değişime karşı çıkarak tepki göstermek yerine bu değişim sürecini kullanıyor ve İngiltere’nin küresel bir uzmanlık merkezi haline gelmesini sağlıyorlar.

Ayrıca özel sermaye grupları veya bu tarz girişimciler ve ekipleri uzmanlık alanları ne olursa olsun amaca yönelik hizmet yaratmak için kurulduklarından onlarla iletişime geçtiğinizde hızlı bir şekilde ortak bir konu bulabileceğinize eminim. Marka pazarlamasında amacın rolü tartışılabilirken, organizasyonların amacının önemi tartışılmaz. İnsanlar inandıkları işlerin niteliğini daha iyi bir hale getirmeye çalışan, adil, kişisel yaratıcılığı mümkün kılan şirketler için çalışmak isterler.

Görüyoruz ki lüks, küçük bir şirketin varlığını sürdürebilmesi için reddedilmesi gereken bir şey. Bir sonraki girişimcilik dalgası ile yaşanacak gelişmeleri, yetenek ve yaratıcılığın yönlendirdiğini ve akıllı paranın da onları takip ettiğini görüyoruz.

Yıllar boyunca holding şirketleri, kariyerinizi geliştirecek yerler olan pazarlama hizmetleri dünyasının en büyük sahipleriydi ama sonra başarılarını sağlayan objektif lik, tanım yaratma ve insanları anlama gibi kabiliyetlerini onlara rakip olan teknoloji markalarının etkisiyle düşük bir seviyeye çekmek zorunda kaldılar. Büyük müşterileriniz olduğu sürece her şeyin gerçekten yolunda olup olmadığını sorgulamamak, artık işe yaramayacak gibi görünüyor. Gerçekten de bu kazançlar savaşı, ortaya çıkan acımasız söylemlerin, yorucu çabaların, sağlık ve motivasyonları üzerindeki maliyetin bir sonucu olarak kazanıldı ya da kaybedildi. Sonra yatırımcılar güçlendi ve organik büyümeyi etkinlik kanıtı olarak görmek istedi. Teknoloji platformları, bu büyük yeteneklerin çoğunu saf dışı bıraktı. Bu şirketler oluşturdukları topluluk sayesinde ve bilgiye erişimi demokratikleştirdikleri için dünyayı daha iyiye doğru değiştiriyorlardı.

Canlılık, bir holding şirketinde, bir platformda, danışmanlık şirketinde veya özel bir kuruluşta çalışıyor olsak da sonuç olarak hepimize fayda sağlar.”

Şimdi, çoğu şirket yetenek geliştirme programlarına yaptıkları yatırımlardan çok, kendilerine uygunsuz veri kullanımı ve pazar manipülasyonu suçlamaları yapan şirketlere karşı savunan avukatlara daha fazla harcama yapıyorlar. Bu tür şirketler yeni nesil tarafından zararlı şirketler olarak görülme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu işletmeler için var olan tehdit ticari modeller veya yasalar değil. İşlerin yapılma sürecini ve şeklini değiştirebilecek iyi yetenekleri çekebilme kabiliyetleri.

Zaman doldu ve birçok yetenek üçüncü bir yol yarattı. Bu yol, işte yaşanan engellere takılmamayı ve önyargılı şekilde çalışan algoritmaların bulunduğu makinelerin işletilmesini kabullenmemeyi anlatıyor. İnsan yaratıcılığı yeni nesil ticari araçlarla daha da güçlenecek.

Finansal durum hala kritik ve buradaki risk sermayesi ve özel sermaye gruplarının gelişimi ve dünyayı anlama yetenekleri sektörümüze kazanç olarak dönüyor.

Özel sermaye ve risk sermayesi akıllandı ve artık her yatırımcı gazetelerde bulunan yazılım, teknoloji ve veri klişelerinin olağan çoklu takip anlatımının ötesine nasıl bakılacağını biliyor. Bu sermayeler gerçek yetenekleri ararlar ve holding şirketlerinin terk etmiş gibi göründüğü modern ajans modeline yatırım gerçekleştirirler.

Modern ajans yöneticileri ya da diğer hissedarlar, uzun vadeli hissedarlar sayesinde güçlü ve modern bir amaç doğrultusunda büyüme fırsatı yakalar ve onlardan yararlanarak tek başlarına finanse etmek zorunda kalmazlar. Bu yenilik ve inovasyon için muhteşem bir güçtür. Müşteriler; bir “tedarikçi”ye baskı yapmanın maliyet kontrolü için iyi olduğunu ve ancak canlı ve yaratıcı bir ekosistem olmadan rekabet etme yeteneklerinin zarar gördüğünü tesadüfen fark etti.

Orijinal görevlilere olan güven ve inanç azaldıkça, yeni ekosistemi oluşturmak için aktif olarak yardım arıyor ve alıyorlar. Bu tür genç işletmelerin müşteriler listesinde Coca- Cola, Unilever, L’Oreal, Booking.com ve Protector & Gamble markalarının ne kadar çok yer aldığını görünce hayret edeceksiniz. Bu canlılık, bir holding şirketinde, bir platformda, danışmanlık şirketinde veya özel bir kuruluşta çalışıyor olsak da sonuç olarak hepimize fayda sağlar. Ayrıca bu durum, sektörümüzü en heyecan verici sektörlerden biri olarak sağlıklı tutuyor. Marka sahipleri son tıklama optimizasyonu adı verilen ekonomiye bir gönderme olarak marka oluşturmanın terk edilmesi gibi pazar politikalarının ölüm döşeğinde olduğu gerçeğiyle karşı karşıyalar.

Modern ajanslar yeni teknolojileri tasarlamaktan, markaları inşa eden – kültür değiştiren- fikirler yaratmaya kadar her zaman daha iyi yollar bulabilir. Bugün yeni iş modellerinin, yeni başlangıçların ve düşünce çeşitliliğinin gelişmesiyle bu sürece tanık oluyoruz.

İşte, üçüncü yol: İnsan yolu.

Iain Jacob
UKOM ve Cinema First Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.