Reklam ajanslarına yılsonu sürprizi

Ocak 2013’ten bu yana medya hukuku ve telif hakları alanında göze çarpan bir gelişme olmamakla beraber Yasama Organı, 28 Kasım 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Tüketici Kanunu ile reklam ajanslarının reklam içeriklerinden sorumluluğunu açıkça zikrederek ajanslar için bir yılsonu sürprizine imza attı.

Uzun süredir Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu değişikliği gündemdeydi ve geçtiğimiz Şubat ve Mart aylarında da ilgili meslek kuruluşlarının görüşleri alınmıştı ancak bu konu sonrasında ilerleme gösteremedi. Hâlbuki yepyeni bir Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile sektörün birçok sorununa çözüm bulunması bekleniyordu sanırım meclis gündeminin yoğunluğundan dolayı bu konu beklemeye alındı.

2013 yılı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Reklam Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi sektörün etkin kamu kurumları açısından da çok farklı değildi. Geniş çaplı bir mevzuat veya uygulama değişikliği olmadı. Her zamanki karar ve yaptırım mekanizmalarını işlettiler. Bunun yanında sosyal medyanın kitle iletişiminde ne kadar etkili olduğu iyice ortaya çıktı. Bunun hukuk alanına yansıması da önceden gazete ve televizyon haberleri için sık sık işletilen cevap ve düzeltme mekanizmasının internet yoluyla yayılan haberlerde yoğunlaşmasıydı. Özellikle magazin medyasında Twitter yoluyla yapılan haberlere karşı birçok ünlü yasal yollara başvurma yolunu tercih etti.

Bahsettiğimiz gibi, 2013 yılı çok fazla değişiklik getirmese de,  meclisçe kabul edilip Resmi Gazete’de yayınlanan ve 28 Mayıs 2013 tarihinden itibaren uygulanacak yeni Tüketici Kanunu’nun 77. Mad 12. fıkrası ile daha önceden mecra kuruluşları olarak belirlenen cezai sorumluluk açıkça “reklam ajansı” adı altında düzenlendi. Ulusal bir televizyon kanalında reklam kurallarına aykırı olan bir reklamın tespiti halinde reklam ajansları 200.000 TL ile aynı ihlalin bir yıl içerisinde tekrar edilmesi durumunda 2 milyon TL’na kadar reklamveren ve televizyon kanalıyla birlikte müteselsil sorumlu kılındılar. Diğer mecralar için de reklam ajanslarına farklı para cezaları düzenlendi.

 

Av. Erdal Aksu / HukukiBoyut

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ocak 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.