artwork

“Rekabete her zaman ortağız”

1 sene önce

0

fizy Genel Müdürü Sezer Yeşiltaş; fizy’nin bu yılı nasıl geçirdiğini ve önümüzdeki yıl için ne tür iş birlikleri içinde olmayı planladıklarını paylaşırken algoritmik listelerle uygulamayı daha da güçlendirdiklerini ekliyor.

Müzik deneyimini her zaman daha ileri taşıma hedefiyle kullanıcılarına ayrıcalıklar sunan fizy, farklı iş birlikleri ve hem yapay zekanın öne çıktığı hem de editörler tarafından hazırlanan listeleriyle 2022’de de hayata renk katmaya devam edecek.

Necla Eylül Durukan Öncelikle 2021 yılı sizin için nasıl geçti? Neler yaptınız? Genel bir yıl sonu değerlendirmesi yapabilir misiniz?

Sezer Yeşiltaş Pandeminin ikinci senesinde, bir önceki seneden de öğrendiklerimizle, işlerimizi dijital dünyanın bize verdiği imkanlarla yönetmeye devam ettik. fizy’de kullanıcı deneyimine daha da odaklanarak kişiselleştirme yönünde çalışmalarımızı artırdık. İlk olarak kullanıcılara kendi fizy uygulamalarını diledikleri temaları tercih ederek istedikleri renklerle kullanmalarına imkan tanıdık. Devamında bu süreci ‘Sana Özel’ kod adıyla bir lansmana taşıdık. Kullanıcıların fizy’deki ayak izlerine, kullanım alışkanlıklarına göre onlara özel bir fizy deneyimi yaratmak istedik. fizy’de kullanıcılara dinledikleri sanatçı, müzik türü ve liste deneyimlerinden yola çıkarak benzer içerikler önerip, onlara özel bir fizy deneyimi sunduk. Ayrıca fizy’de kullanıcılar liste yaparken hazırladıkları listenin ruhuna uygun şarkılar öneriyoruz, böylece keyifle dinleyebilecekleri daha zengin listeler oluşturmalarına imkan sağlıyoruz. 

Yukarıda değindiğim lansmanın akabinde uzun süredir üzerinde çalıştığımız ‘Ücretsiz Müzik Dinleme’ modelimizi de devreye aldık. Akıllı telefon kullanıcıları, uygulama dükkanlarından fizy’yi indirdikleri zaman müzik dinlemek için bir paket almalarına gerek olmadan ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorlar. Kullanıcılar müzik dinleme deneyimi arasında belirli aralıklarla reklam dinleyerek tercih ettikleri bu modeli dilerse premium olarak reklamsız bir müzik deneyimine dönüştürme imkanına da sahip. Bunlara ek olarak yılın son çeyreğinde podcast özelliğini de fizy’de devreye aldık.

Necla Eylül Durukan fizy uygulamanız için 2022 yılında nasıl marka iş birlikleri gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz? Markalara vereceğiniz fırsatlar ne olacak, nasıl farklılaşmayı düşünüyorsunuz? Detaylarını sizden dinlemek isteriz.

Sezer Yeşiltaş Yılın yarısında hayata geçirdiğimiz ücretsiz müzik deneyimiyle birlikte fizy’deki audio reklamlarla marka iş birliği ve iletişimlerimiz devam ediyor. Ek olarak ‘fizy Club’ adını verdiğimiz, fizy premium kullanıcılarının, iş birliği yaptığımız markaların ürün ve hizmetlerinde ayrıcalıklar yakaladığı bir dünyası var. Bu alanı 2022 yılında daha fazla genişleterek pazardaki diğer dijital müzik platformlarından ayrışacağımızı düşünüyoruz.

Necla Eylül Durukan 2018 yılında Zorlu PSM’de gerçekleştirilen bir festival için fizy kullanıcılarına ayrıcalık sunmuştunuz, bu tür yayın destekleriniz devam edecek mi?

Sezer Yeşiltaş Pandemi sebebiyle son 2 senedir özellikle etkinlik dünyasını yakından takip ediyoruz. Sponsorluk çalışmalarımızı her sene olduğu gibi son 2 senede de sürdürdük ancak bu destekler pandemi koşullarına uygun şekilde devam etti. Önümüzdeki sene de kitlelerin belirttiğiniz etkinliklerde buluşması noktasında markamıza uyan iş birlikleri olduğunda kullanıcılarımıza ayrıcalıklar sunmayı istiyoruz. 

Necla Eylül Durukan Artık yapay zeka tüm uygulamalarda çok daha etkin kullanılmaya başlandı, siz de liste algoritması ile ilgili geliştirmeler yapmayı düşünüyor musunuz?

Sezer Yeşiltaş Fizy’de son 3 senedir var olan algoritmik listeler hayatımızda daha çok yer ediniyor. Kullanıcılarımıza dinlediklerinden yola çıkarak haftada 1 kere güncellenen ‘Haftalık Keşif’ ve ‘Karışık Kaset’ listeleri sunuyorduk. Bu sene bu alanı daha da genişleterek yeni çıkışların yer aldığı kişiye özel hazırlanan ‘Taze Çıkanlar’, kullanıcıların dinlediği müzik türüne göre haftalık güncellenen ‘Haftalık Mix’ listeleri, dönemsel ve mevsimsel olarak dinlediği şarkıların olduğu ‘Geçen Kış/Yaz Dinlediklerim’ listelerimiz algoritmik kurgularla güncelleniyor. Ek olarak ‘Nostalji’ sekmesindeki yıllık müzik türlerine göre oluşturulan listeler, yine kullanıcının dinlediği müzik türüne göre ‘Sana Özel’ kurgusuyla kişiye özel olarak fizy uygulamasında dinlenebiliyor. Editörlerimizin liste hazırlama işlerini planladıkları kürasyon çalışmalarına ek olarak algoritmik liste çalışmalarımız da dijital dünyanın ihtiyaçlarıyla doğru orantılı bir şekilde, her zaman iş planlarımız içinde yer alıyor. 

Önümüzdeki dönemde fizy kullanıcılarına, dinleme alışkanlıklarına uygun şekilde yenilikler sunmaya devam edeceğiz. Pazardaki rekabete her zaman ortağız. Özellikle yerli pazarda kullanıcılarımızı diğer markalardan daha yakın tanımanın gücüyle müzik deneyimlerini her zaman daha ileriye taşımayı hedefliyoruz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.