Red Bull kanatlandıramadıklarına 13 milyon dolar ödeyecek

ABD’deki bir davada ‘yanıltıcı reklam’ yapmakla yargılanan Red Bull’un dillere yerleşmiş “Red Bull kanatlandırır” sloganını değiştirmesine ve şikayetçi müşterilere toplamda 13 milyon dolar ödemesine karar verildi.

Kuzey Amerika’da gerçekleşen iki davanın ardından markanın kullandığı sloganın Red Bull içeceklerinin güvenliği ve fonksiyonunu yanlış yansıttığına karar verildi.

Karara göre, 1 Ocak 2002 ve 3 Ekim 2013 tarihleri arasında Red Bull satın alanlar şikayetleri sonucu, nakit olarak 10 dolar ya da 15 dolar değerinde iki adet Red Bull ürünü alabilecek. ABD’li müşteriler 2015 Mart’a kadar şikayette bulunabilecek, ancak Red Bull şikayetler için en fazla 13 milyon dolarlık bir ödeme yapacak.

Davacılardan biri, “Aldatıcı davranış ve pratikler gösteriyor ki Red Bull reklam ve pazarlaması sadece şişirme değil, aldatıcı ve dolandırıcı. Yani bu nedenle de dava konusu olabilir” dedi.

Ancak Red Bull ise, pazarlama ve markanın her zaman doğru ve gerçekçi olduğunu belirterek, tüm sorumluluk ve suçlamaları inkar etti.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.