Real Time Bidding ne kazandıracak?

Son zamanların popüler konularından “Real Time Bidding” (RTB), reklamverenlerin doğru kişiye, doğru yerde, doğru zamanda ulaşarak reklam yatırımlarından en iyi geri dönüşü almalarını sağlayan reklam gösterim sistemi olarak tanımlanabilir. RTB’de alıcılar ve satıcılar birbirileriyle direkt temasa geçmeden bir araya gelir, gerçek zamanlı optimizasyon yapar, böylece reklamverenin hedef kitlesine erişerek verimli satın alma yapması sağlanır.

RTB’nin mekaniği şöyle özetlenebilir: Tedarikçi taraf envanterinin minimum değerini belirleyerek reklam alanlarını satışa açar. Reklamverenler ulaşmak istedikleri kullanıcı için teklif sunar. Bu kullanıcıya aynı anda başka reklamverenler de ulaşmak isteyebilir ve teklif verebilir. Bu teklifler bir açık arttırma ortamında kıyaslanarak en iyi teklif verenin reklam gösterimi yapabilmesini sağlanır. Bu işlemin tamamı yaklaşık 50 milisaniye içinde gerçekleşir. Yani reklam, hedef kitlesiyle sayfa açılırken buluşur.

RTB ekosisteminin bütününe yarar sağlar. Öncelikle reklamveren, reklam yatırımlarının verimini daha da arttırır. Ajans müşterisine yeni ve etkili bir ürünle hizmet sunar. Yayıncı envanterinin verimini ve gelirini arttırır.

RTB modeli sadece tıklama bazlı kampanyalarda değil, gösterim bazlı kampanyalarda, blind network kampanyalarında ve premium alanlarda da uygulanabilir. RTB ucuza satın alma yapmak değil, efektif satın almadır.

Dünyada RTB pazarının, 2013 sonu itibariyle 5 milyar dolarlık bir pazar olması bekleniyor ve 2016’da yaklaşık 14 Milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. RTB doğal olarak Amerika, İngiltere ve Hollanda gibi dijital açıdan gelişmiş ülkelerde hızla büyüyor. Almanya, Avusturalya ve diğer Avrupa ülkeleri bunların ardından geliyor. Türkiye için RTB oldukça yeni bir olgu. Ancak Türkiye bu tür gelişmelere çok çabuk uyum sağlayabilen bir ülke. Son aylarda bir çok yabancı firma yerel firmalarla işbirliğine giderek bu alanda Türkiye’ye yatırım yapmaya başladı. 2014’te RTB’nin daha iyi anlaşılacağı ve daha da yaygınlaşarak kullanılacağı düşünülüyor.

Rima Erdemir / IAB Türkiye Bşk.Yrd. ve Paz. Yürütme Kurulu Bşk.

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Aralık 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.