Ramazanın ilk 10 gününde tüketici içgörüleri

Ramazanın ilk 10 gününü geride bıraktık. GroupM DAS Ekibi, ramazan içgörülerini takip ettikleri Ramazan Dashboard’undan ilk 10 günlük içgörüleri derledi.

Bu Ramazan son 2 yıldan sonra eski Ramazanlara benzeyen ilk Ramazan olacak demiştik. Ramazan toplanmaları, iftar davetleri eskisi gibi gündemde olan konulardan.

Yemek tarifi paylaşılan platformlarını incelediğimizde tariflerin çeşitliliğinden iftar sofralarının çeşitliliği gözlemleniyor. Tatlı tarifleri en fazla kaydedilen tarifler arasında. Ara sıcakta hamur işi, ana yemekte et yemeklerinin öne çıktığı görülüyor. Sofraya renk katan fellah köftesi, mercimek köftesi gibi niş tarifler “ortaya karışıklar”  kategorisinde en fazla kaydedilen 3. tariflerden.

Dikkat çeken bir diğer konu ise tariflerin hazırlanma süresi. İlk 10 gün içinde en fazla deftere eklenen tariflerde 10 ve 15 dakikada hazırlanan tarifler dikkat çekiyor. Tüketicinin pratiklik ihtiyacının arttığı gözlemleniyor. Ek olarak bu dönemde ekonominin de öne çıkan endişe & kaygılardan biri olduğu görülüyor.
Yemek.com’a göre; ekonomik tarifler en fazla beğenilen tarifler oldu.
Yemek tarifi paylaşılan platformları incelediğimizde tariflerin çeşitliliğinden, iftar sofralarının çeşitliliği de gözlemlendi.
Ekonomik tarifler içinde en fazla tercih edilen mercimek çorbası oldu.

Geçtiğimiz raporda yazıldığı üzere ramazan döneminde öne çıkan aktivitelerden bir tanesi de film, dizi ve TV izlemek.

Ramazan başladığından beri en çok tüketilen Netflix içeriklerine baktığımız zaman Bridgerton’ın öne çıktığı görülüyor. Ek olarak, Netflix en fazla izlenenler listesinde yerel nostalji esintisi de görülüyor. Kardeş Payı ve Kaçak Gelinler dizileri en fazla izlenen ilk 10 dizi içinde yer alıyor.

TV programlarında ise Survivor All Star, tüm jenerasyonlarda en fazla izlenen program.

Gündüz kuşağında Esra Erol ile Müge Anlı Tatlı Sert programı öne çıkıyor. Gündüz kuşağı programlarının en fazla 45-54 yaş arası grup izlenmesi dikkat çekiyor.

İftar açmaya son saatler kala ve sahura kadar vakit geçirmek için başvurulan yollardan bir tanesi de oyun oynamak. 1 Nisan’dan itibaren indirilen oyun uygulamalarına baktığımızda Subway Surfers’ın öne çıktığı görülüyor.

Spotify tarafında en fazla dinlenen şarkı Uzi’nin “Arasan da” şarkısı olduğu görülmektedir.  4 Mart’ta vizyona giren Bergen filminin etkilerini Spotify listesinde de görmeye devam ediyoruz.

En fazla dinlenen sanatçılar içinde Bergen 5. sırada yer alıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.