Site icon Campaign Türkiye

Radyo reklam harcaması pandemi öncesi seviyelere geri dönüyor

En son verilere göre; radyo reklamlarına yapılan harcamalar pandemi öncesinde görülen seviyeleri aştı.

Enders Analysis‘e göre: radyoda yayınlanan reklamlar, 2019’da 693 milyon sterlin olan harcamayı 2022’de 731 milyon sterline çıkaracak.

Radyo için rakamlar, 2020’de reklam harcamalarının 577 milyon sterline düşmesinden bu yana kayda değer bir iyileşme gösteriyor. Yine de yerel reklam gelirleri, ulusal reklam harcamaları kadar değil. Bu nedenle toplam harcama eşit olarak dağıtılamıyor.

Ekim 2021’de yayınlanan Rajar rakamlarına göre; ticari radyo pandemi sırasında büyüdü ve 500.000 dinleyiciye ulaştı. Ticari radyo şimdi her hafta 36,8 milyon dinleyiciyi çekiyor ve bu, BBC’nin radyo dinleyici kitlesinden 2,2 milyon fazla.

Sektör uzmanları, hedeflenen etkileşim için dijital teklif fırsatlarına dikkat çekerken, Radiocentre COO’su Matt Payton, “reklamverenlerin büyük çoğunluğu lineer radyoda reklamlara yatırım yaparken en hızlı büyümenin dijital tarafta olduğunu” açıklıyor.

Enders Analysis araştırması şunları ortaya koydu: “Akıllı hoparlör pazarının büyümesinin yanı sıra dijitale geçiş, birinci taraf verilerinin kullanımıyla yayıncıların daha sıkı hedeflemeden yararlanmalarını sağladı; reklam teknolojisi, adreslenebilir ve etkileşimli reklamcılığı mümkün kıldı. Dijital reklam formatları, lineer reklamlara göre daha yüksek fiyatla satılıyor ve dinleme daha fazla dijital tarafa kaydıkça bu, yayıncıların gerçek anlamda verimi artırmasını sağlayacak.”

Bu sırada, sinema ve açıkhava reklam gelirleri, pandeminin neden olduğu gerilemeden henüz tam olarak kurtulamadı.

Sinemanın bu yıl 159 milyon sterlinlik bir reklam harcamasına ulaşacağı tahmin edilse de, 2020’de 55 milyon sterlinlik bir noktaya ulaştıktan sonra, 2019’da elde edilen 299 milyon sterlinden çok uzakta.

Benzer şekilde açıkhava için 2022’de karanlık dağılıyor olabilir. Tahmini toplam reklam harcaması, geçen yıl tahminen 907 milyon sterlinden neredeyse 1,14 milyar sterline yükseldi ancak bu, 2019’un 1,3 milyar sterlinlik gelirine göre yine de düşük.

Rapor şunları ekledi: “Değişen yaya trafiği nedeniyle caddelerde dolanma ya da işe gidip gelmedeki artış sebebiyle reklamverenler, daha fazla planlama esnekliğine bağlı olarak dijital açıkhava kampanyaları için daha istekli oldular. Geleneksel açıkhavanın da büyümesi bekleniyor ancak daha yavaş bir hızda.”

Tüm grafikleri görüntüleyebilmek için tıklayınız.

Exit mobile version